Berlin – “Still Hope in Paradise?” izložba povodom Svjetskog dana Roma

Foto: romaday.info

Prije 51 godinu, 8. travnja 1971, temelje svjetskog pokreta za emancipaciju Roma uspostavio je prvi Svjetski kongres Roma u Orpingtonu kraj Londona. Kongresu su prisustvovali predstavnici iz devet zemalja te promatrači iz još šest zemalja svijeta, a zanimanje za isti je bio i daleko veći jer  mnogi nisu uspjeli doputovati u London, primjerice delegati iz Rumunjske, Bugarske i Poljske. Godine 2007. Venecijanski bijenale prvi je put bio domaćin paviljona pod nazivom Izgubljeni raj koji su organizirali sami Romi. Izložbu je kustosirala Timea Junghaus koja je uključivši djela šestnaest umjetnika i umjetnica iz osam zemalja predstavila djela koja je vidjelo više od dvjesto tisuća posjetitelja.

Iz Europskog romskog instituta za umjetnost i kulturu organizirali su izložbu u Berlinu povodom Svjetskog dana Roma slaveći uspjehe o kojima su samo mogli sanjati prije deset godina ranije. Ipak, situacija stigmatiziranih ljudi kao onih “drugačijih” i dalje je diljem svijeta teška.

Starim prijetnjama pridružuju se i nove opasnosti: ispod Memorijala ubijenim Sintima i Romima Europe treba napraviti mjesto za podzemnu željeznicu, rasisti se (opet) šire u Njemačkoj. Klimatska kriza je zahvatila cijeli svijet, u Europi bjesni rat, a rasizam se ne zaustavlja ni na situaciji bijega i protjerivanja.

U tom duhu oni se pitaju ima li još nade, gdje je raj, kome je namijenjen i koliko još dugo?, a na ta pitanja žele odgovoriti izložbom Still Hope in Paradise? otvorenoj povodom Svjetskog dana Roma. Izložba i popratni program predstava, predavanja, diskusija, filmskih projekcija i koncerata posebno se bave intersekcijskim karakterom opresije, društvenom nejednakošću, ekonomskom eksploatacijom i njezinim postkolonijalnim, geopolitičkim dimenzijama, koje su pojačane globalizacijom, digitalizacijom i korištenjem suvremenih tehnologija te poviješću umjetničko-političkog samoreprezentiranja Roma i drugih marginaliziranih skupina, te s umjetničkim utopijama koje se mogu koristiti za suprotstavljanje budućem pesimizmu.

Na izložbi su izloženi radovi Małgorzate Mirga-Tas, Emílie Rigová, Luea De Rosa, Marcina Tasa and Georgea M. Vasilescua poznati po svojim radovima i aktivizmu o kojima smo već pisali i na Phralipenu. Na 23. međunarodnoj izložbi Milanski trijenale – La Triennale di Milano Europski romski intitut za umjetnost i kulturu (ERIAC) predstavit će rad slovačke umjetnice Emílie Rigová pod nazivom And the One Doesn’t Stir without the Other koju kustorira Timee Junghaus. Po prvi put u više od stodvadesetgodišnjoj povijesti Međunarodne umjetničke izložbe La Biennale di Venezia neki romski umjetnik predstavlja nacionalni paviljon, a ta čast dopala je umjetnicu Małgorzatu  Mirga-Tas. To nije sve jer je i umjetnica Luna De Rosa jedna od gostujućih umjetnica na ovogodišnjem programu Villa Romana u Firenzi.

Izložba ostaje otvorena do 1. svibnja 2022. godine.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime