Peto po redu izdanje Festivala romskog filma pod nazivom Ake Dikhea? održat će se od 2. do 6. prosinca 2021. u Berlinu. Ove godine organizatori nude pregršt filmova i programskog sadržaja i u digitalnom obliku, prilagođavajući se situaciji izazvanoj zbog pandemije, ali predstavljajući nova filma ostvarenja i onima koji ih žele pogledati u toplini svog doma.
Tema ovogodišnjeg festivala je otpor! Romi su prisutni u kinu od njegovog nastanka, ali prečesto su našu ljudskost definirali drugi često čineći nevidljivima naše intersekcionalne i raznolike identitete koji vode do štetnih stereotipa i klišeja, navode organizatori te dodaju: Filmski stvaratelji diljem Europe koriste samoreprezentaciju kao sredstvo otpora kako bi u svijet unijeli nove perspektive i stvorili kontra narative dominantnim medijskim diskursima koji okružuju Rome, a ove ćemo godine, kao i na prethodnim festivalima, nastojati prikazati te filmove.
Festival će se otvoriti filmom o Katarini Taikon, jednoj od najčitanijih švedskih spisateljica, koja je naučila čitati i pisati u svojim kasnim dvadesetim godinama. Dokumentarac oslikava njezin život vodeći gledatelje na putovanje ove velike aktivistice za ljudska prava u Europi u 20. stoljeću. Festival donosi i film Vere Lacková How I became a partisan, o sudbini romskih partizana u Čehoslovačkoj te nagrađivano ostvarenje Hüseyina Tabaka pod nazivom Gypsy Queen za koji je glumica Alina Șerban nagrađena nagradom za najbolju glavnu glumicu na Guild Awards 2020 svečanosti. Tu su i filmovi Erode i Summer of discontent iz Ujedinjenog Kraljevstva, Spread the Wings iz Irske te Our Voice, our Freedom iz Francuske. U tematu o ženama nalaze se filmovi The future is a safe place hidden in my braids iz Rumunjske i Bibi Sara Kali iz Austrije. Tu su i kratkometražni filmovi The Jacket iz Srbije, Enough is Švedske i Daniel s Kosova. U filmu No roses on the sailor’s grave nakon što je brod veterana Kraljevske mornarice Patricka Thomasa nestao tijekom Drugog svjetskog rata, sudbina spaja posljednje preživjele i arheologa Johna Henryja Phillipsa. Zadnji temat obuhvatio je filmove Roma Culture s Kosova i I am what I am – The story of Gypsy mafia iz Srbije i Njemačke.
Tako ovaj Festival nudi filmskim stvarateljima priliku da prikažu svoja ostvarenja zajedno sa domaćim i međunarodnim kolegama među kojima je mlađa generacija koja kreće u prve faze svoje filmske karijere. Organizatori će se osvrnuti na povijesne veze Roma i Sinta i europske filmske povijesti u čast 50. obljetnice od prvog Svjetskog kongresa Roma.