Objavljena u izdanju Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA”, knjiga Tragovima romske kulture – Zaslužni među nama predstavlja zbir od 90 biografija romskih velikana, onih čija se postignuća u umjetnosti, kulturi, znanosti, sportu, glazbi i politici na najbolji mogući način suprotstavljaju stereotipima i predrasudama te čiji život i rad u trenu ruši sliku o Romima i Romkinjama kao ljudima s margine društva.
U prvom dijelu knjige po abecednom su redu svrstani etnički Romi, oni čiji su roditelji pripadali tom narodu ili koji su se na temelju svojeg podrijetla tako deklarirali. Njihov se etnički identitet bazira na zajedničkoj povijesti, kulturi, tradiciji i običajima koji se nasljeđuju generacijama. U drugom su dijelu ne-Romi, dakle oni drugačijeg etničkog identiteta, ali čiji su preci ili neki od predaka, bili Romi.
Vidljivo je da su u svakoj grani umjetnosti i kulture, u svakom segmentu društvenog i znanstvenog života, u sportu i u politici Romi imali svoje “perjanice”, čiji je doprinos prepoznatljiv na svjetskoj razini. Poput, Charliea Chaplina, jednog od najvažnijih i najutjecajnijih pionira filmske umjetnosti, slikarice Ceije Stojke koja je svoj rad duboko ukorijenila u njemačkom ekspresionizmu i narodnoj umjetnosti, provlačeći motiv ljudskog stradanja i „idilične“ obiteljske slike u logorima smrti kroz više od tisuću radova, među kojima su brojni izlagani diljem Europe, u Japanu i SAD-u, i Gine Ranjičić, zagonetne književnice iz 19. stoljeća koja se smatra jednom od pionirki romske poezije uopće. Carmen Amaya svojim je flamenco plesom očaravala međuratnu Europu i SAD, dok je istodobno u Francuskoj Django Reinhardt na svojoj gitari stvarao posve novi glazbeni žanr – jazz manouche ili gypsy jazz. Sestre Pankov, Natalya i Lyubov, za života su stekle ugled cijenjenih znanstvenica u području biologije i kemije, a sestre Taikon, Rosa i Katarina, istaknule su se kao aktivistice u borbi za prava Roma i Romkinja na nacionalnoj i internacionalnoj razini. Dvadeset prvi predsjednik Brazila Juscelino Kubitschek de Oliveira također je bio romskog podrijetla po majci, kao i dobitnik Nobelove nagrade u medicini Schack August Steebberg Krogh, fiziolog i zoolog. Mnogi će se sjetiti i nogometaša Ricarda Quaresme koji je izbacio hrvatsku nogometnu reprezentaciju s Europskog prvenstva 2016. godine, boksača Tysona Furyja, jednog od najboljih boraca u teškoj kategoriji, osvajača značajnih svjetskih titula i globalne zvijezde kontroverznih stavova ili Ivaila Marinova, velikog romskog boksača iz Bugarske. Osim kralja i kraljice romske glazbe Šabana Bajramovića i Esme Redžepove, “romski kraljevi” bend Gipsy Kings poznati su diljem svijeta. Životi ovih i mnogih drugih Roma i Romkinja postepeno su mijenjali i nastavljaju mijenjati percepciju o Romima u većinskim zajednicama te su inspiracija sadašnjim i budućim naraštajima.
Iako su knjige i internetska izdanja u kojima su objedinjene biografije istaknutih Roma i Romkinja postojali i prije ovog izdanja, ova je knjiga jedinstvena po svom opsegu i kvalifikacijskom odabiru osoba, a što se vidi i po relevantnosti korištenih izvora koji omogućavaju provjeru ili proširenje znanja. Rezultat je to višegodišnjih istraživanja znanstvenih i medijskih članaka, već napisanih biografija i autobiografija te razgovora sa živim svjedocima povijesnih ili recentnijih događaja koje su proveli autori tekstova u ovoj knjiizi, Robert Korenić, Sunčica Habus, Matej Čolig, Blanka Lozić, Adonis Borneo Salihi i Maja Grubišić. Tekstovi su objavljeni na hrvatskom jeziku te prevedeni na engleski i romski jezik.