U osječkoj Ulici Otokara Keršovanija na broju 6 postavljen je 20. rujna kamen spoticanja za Aflreda Fischera, uglednog osječkog pravnika koji je, nakon dolaska ustaša na vlast, krajem 1941. zbog prijetnje uhićenja od strane ustaških vlasti pobjegao u Mađarsku gdje se skrivao do siječnja 1945. kada je bio otkriven i ubijen. Postavljanje kamena spoticanja inicirao je njegov sin Darko na adresi na kojoj je Alfred živio do ljeta 1941. kada je s obitelji bio izbačen iz stana.
Kameni spoticanja (njem. Stolpersteine) komemorativne su betonske kocke veličine 10 x 10 x 10 cm koje se postavljaju u pločnik najčešće ispred posljednjih adresa na kojima su žrtve Holokausta i ostalih stradanja za vrijeme Drugog svjetskog rata živjele. Na kockama se nalaze ime i prezime žrtve, datum rođenja i sudbina koja je osobu zadesila, u većini slučajeva deportacija i ubojstvo. Koncept je 1992. godine osmislio njemački umjetnik Gunter Deming u sjećanje na Himmlerov Dekret iz Auschwitza iz 1942. godine kojim je naređena deportacija i potpuno uništenje njemačkih Sinta i Roma.
U Europi se danas u preko 2.000 gradova nalazi više od 100.000 kamena spoticanja. U Zagrebu ih je dosad postavljeno 86, nalaze se i u drugim hrvatskim gradovima, a kamen posvećen Afredu Fischeru prvi je koji se nalazi u Osijeku. Zasad se u Hrvatskoj nalazi dvadeset kamena posvećenih romskim žrtvama.
Uz to što predstavljaju inovativan pristup urbanoj kulturi sjećanja na žrtve fašističkih progona za vrijeme Drugog svjetskog rata, kameni spoticanja često su, nažalost, predmet skrnavljenja, od kojih nije pošteđena ni Hrvatska.