Organizacije civilnog društva pozivaju na ponovno osnivanje ARDI-ja, važnog tijela Europskog parlamenta

Foto: pixabay.com

Nakon što je u lipnju ove godine formiran novi saziv Europskog parlamenta, dijelom zbog promjena u političkoj slici a dijelom zbog tek početne faze novog petogodišnjeg mandata još nisu formirana neka tijela koja su postojala u prethodnom mandatu. Jedno od važnijih je ARDI ili Međuskupina za antirasizam i različitost (Anti-racism and Diversity Intergroup). Zbog toga je 40-ak europskih organizacija civilnog društva i organizacija za zaštitu ljudskih prava, među njima i nekoliko romskih, 11. rujna uputilo pismo u kojem traže da se ARDI ponovno osnuje jer je imao važnu ulogu u promociji i zaštiti ljudskih prava, rasne jednakosti i borbi protiv diskriminacije na razini Europske unije.

Kao dodatan razlog za nastavak postojanja ARDI-ja, potpisnice navode rast desničarske politike u Europi i njezinu veću prisutnost u novom sastavu Europskog parlamenta. Posebno upozoravaju na nasilje protiv migranata i tražitelja azila, na diskriminaciju u sportu i drugim važnim segmentima života te na jačanje vala krajnje desnog ekstremizma koji kao žrtveno janje uzima rasijalizirane zajednice.

Urgentnost pisma još je veća s obzirom da je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen ukinula zasebnu poziciju Povjerenika za jednakost i priključila je drugim dvama resorima.

Uz zahtjev za osnivanjem Međuskupine za antirasizam i različitost, organizacije civilnog društva smatraju da bi generalni ciljevi njezinog djelovanja trebali biti sljedeći:

  • Izgradnja progresivne fronte protiv promocije rasističkih narativa i politika koja bi ponudila smionu alternativu rasne pravednosti,
  • Suradnja s organizacijama civilnog društva, zagovaračkim skupinama i drugim sudionicima koji se bave antirasizmom i koji surađuju s ljudima iz rasijaliziranih zajednica, sve s ciljem osiguravanja njihove smislene participacije, podržavanja njihovog otpora i davanja veće važnosti njihovoj kolektivnoj stručnosti i proživljenim iskustvima,
  • Promocija i suradnja u razvoju i implementaciji antirasističkog zakonodavstva i politika kao i u zagovaranju provedbe postojećih zakona, paralelno s adresiranjem intersekcijskih nejednakosti i zaštitom osnovnih prava,
  • Podizanje svijesti i obavještavanje o rasprostranjenosti i utjecaju rasizma usmjerenog na rasijalizirane skupine u Europi.

Ukupno gledano, organizacije koje su uputile ovo pismo smatraju da bi ARDI trebao imati presudnu ulogu u pozivanju država članica Europske unije na odgovornost u vezi s implementiranjem snažnih nacionalnih strategija koje se bore protiv rasizma, socijalne isključenosti i diskriminacije protiv rasijaliziranih zajednica.

Popis organizacija potpisnica dostupan je ovdje.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime