Europski romski pravni centar (ERRC) objavio je u veljači ove godine izvješće “Krenimo: Pristup sportu Roma, Sinta i Putnika u Europi“. Istraživanje su u sklopu istoimenog projekta proveli ERRC i šest drugih organizacija na teritoriju četiriju europskih zemalja, Češke, Irske, Italije i Španjolske, a cilj ovog istraživanja, koje je prvo takve vrste, bio je ispitati pristup Roma, Sinta i Putnika sportu te ulogu koju sport može imati kao sredstvo integracije i antidiskriminacije.
Tijekom istraživanja provedeni su mnogi razgovori s ljudima na terenu, a dio njih objavljen je u izvješću. Jedan od sugovornika bio je socijalni radnik iz gradića Rotava u Češkoj, koji je precizno opisao velike prepreke s kojima se romska djeca suočavaju kada se odluče baviti sportom: Ne možemo, rekao je, u sportske dvorane, ne možemo u školske dvorane. Svugdje nam je zabranjeno. Oni smatraju da ova djeca ne zaslužuju baviti se sportom jer ne pohađaju dovoljno školu, nemaju dobre ocjene i dobivaju kazne. Razumijem da to nije dobro, ali ako im slomimo volju i govorimo da ništa ne vrijede, onda stvari činimo još gorima, upozorio je sugovornik. Dodatna prepreka za nesmetano bavljenje sportom, kao i za bolje rezultate u školi, nedostatna je osnovna infrastruktura u mjestima gdje djeca žive. Kada se usprkos materijalnoj depriviranosti i rasizmu uspiju uključiti u sportske aktivnosti, uvelike su u traženju motivacije prepušteni sami sebi jer nedostaje sportskih uzora iz romske zajednice na koje bi se mogli ugledati. Pored toga, za djevojčice postoji još jedna teškoća, a ta je da rodnu osviještenost ne prati rasna osviještenost pa romske djevojčice trpe dvostruku diskriminaciju.
Ukupno gledano, ciljevi projekta “Krenimo” jesu boriti se protiv ovih deprivilegiranosti, uzdići sport u središnji alat borbe protiv antiromizma diljem Europe te olakšati Romima pristup sportu i fizičkoj aktivnosti.