Završna konferencija projekta “Obrazovanje Romkinje, osnažene romske zajednice!”

Foto: SRRH "KALI SARA"

U sklopu projekta “Obrazovane Romkinje, osnažene romske zajednice!” održana je 7. studenog 2023. godine u prostoru Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” njegova završna konferencija. O projektu je već prilikom njegovog započinjanja početkom 2021. godine pisano na Phralipenu, a povod organiziranja ove konferencije bilo je sagledavanje njegovih rezultata i budućnosti postavljenih ciljeva nakon njegovog završetka.

Kao primarni cilj projekta postavljeno je povećanje obuhvata mladih Romkinja kod dovršavanja osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja. U tu svrhu, preko radionica se nastojalo osnažiti 200 mladih Romkinja iz 6 županija te ih  educirati o ženskim ljudskim pravima, naročito o pravu na život bez nasilja, seksualnim i reproduktivnim pravima i zdravlju, sve kako bi bile motiviranije za nastavak obrazovanja. Pored toga, kao prateći ciljevi postavljeni su podizanje kapaciteta romskih udruga i članova Vijeća romske nacionalne manjine za zagovaranje te međusektorsku suradnju s ciljem prevencije i podrške Romkinjama u slučajevima prisilnih brakova i maloljetničkih trudnoća, ali i drugih oblika rodnog nasilja.

Konferenciju je pozdravnim govorom otvorila Suzana Krčmar, predsjednica SSRH “KALI SARA”, poručivši da bez obrazovanja nema napretka, posebice kada je riječ o mladima, naročito mladim Romkinjama. Obrazovane Romkinje, kazala je, mogu pomoći djeci kod učenja, lakše se mogu zaposliti i uključiti se u političke i društvene tokove. Saborski zastupnik Veljko Kajtazi u svom je govoru kao jedan od većih problema istaknuo zakonodavnu prepreku koja obiteljima u kojima su oba roditelja nezaposlena onemogućuje adekvatno uključenje u proces obrazovanja: zbog tog uvjeta, naime, djeca iz takvih obitelja ne mogu upisati vrtić te im je uskraćena priprema za prvi razred osnovne škole, prvenstveno u vidu poznavanja jezika.

Kao odgovor na taj problem, Lora Vidović, pročelnica Ureda za socijalnu zaštitu Grada Zagreba, poručila je da bi Grad Zagreb uskoro trebao imati univerzalan pristup dječjim vrtićima, što bi značajno pomoglo romskim obiteljima. Dodala je da Zagreb svake godine povećava broj i iznos stipendija koje se dodjeljuju romskim učenicima i studentima, da ih je ove školske godine učenicima dodijelio 100, a studentima 20, te da su oko 55 posto primatelja stipendija djevojke, što pokazuje da su motivirane da ostanu u sustavu obrazovanja. Potpredsjednica Vlade RH Anja Šimpraga, kao pripadnica nacionalne manjine, kazala je da razumije teškoće s kojima se Romkinje pri obrazovanju suočavaju: S jedne strane, govorila je Šimpraga, žene u našem društvu nisu postigle punu ravnopravnost, a s druge strane manjinske su zajednice često patrijarhalne i nerijetko zatvorene za puni razvoj žena, njihovo obrazovanje i zapošljavanje. Potpredsjednik Hrvatskog sabora Davorko Vidović istaknuo je pak da je stopa nepismenosti među Romima još uvijek zabrinjavajuće velika u usporedbi s ostatkom stanovništva. Snaga jedne zajednice, upozorio je Vidović, vidljiva je u tome je li sposobna detektirati najslabije i najranjivije.

Treći dio konferencije sastojao se od panela na kojemu su govorile Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter i savjetnica Pravobraniteljice za djecu Ivona Makvić Salaj. Sve su pohvalile projekt “Obrazovane Romkinje, osnažene romske zajednice!” kazavši kako gađa u srž mnogo šire problematike te da su djevojke njime dobile nešto što kroz svoj proces obrazovanja nikada nisu imale priliku čuti. Od aktualnih problema koji iziskuje poseban angažman na panelu je istaknuta segregacija djece u školama koja sve više raste.

U posljednjem dijelu konferencije o svojim su iskustvima tijekom njegove provedbe govorile mlade Romkinje Anesa Šabani i Talita Jašarevski te Marica Petrović iz Vijeća romske nacionalne manjine Grada Belog Manastira kao suradnica na projektu. Završno su se publici obratile Sofiya Zahova s Instituta za strane jezike Vigdís Finnbogadóttir na Islandu, organizacije koja u partnerstvu s SRRH “KALI SARA” vodi projekt, te Suzana Kunac, glavna voditeljica projekta.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime