Spomenik europskim Sintima i Romima ubijenima za vrijeme nacionalsocijalizma u Berlinu u neposrednoj je opasnosti, navedeno je na njihovoj službenoj stranici. Deutsche Bahn vrši pritisak na Berlinski Senat da odobri novu S-Bahn liniju direktno ispod spomenika. Iz tog razloga pokrenuta je peticija o očuvanju spomenika koju su potpisali brojni romski i neromski znanstvenici, povjesničari, aktivisti, umjetnici i drugi.
Za takozvani S21 mjesto bi morala ustupiti stara stabla velikih razmjera, koja su središnja umjetnička vizija Danija Karavana. Bez ovih stabala, jedinstvena atmosfera i mir memorijalnog mjesta između zgrade Reichstaga i Brandenburških vrata bili bi trajno uništeni, ističu.
Moj otac, moja majka, moje sestre i moj mlađi brat ubijeni su u nacističkim logorima istrebljenja i nemaju groba gdje bih mogla otići i položiti cvijeće. Mjesto gdje mogu mirno stajati i biti s njima u mislima. To je veliki gubitak. Ovaj spomenik smatrao sam grobom svoje obitelji. […] Pozivam one koji planiraju rutu novog S-Bahna da uzmu u obzir želje Sinta i romske zajednice u Njemačkoj i šire. Jedino dobro rješenje je alternativni put kako se ne bi oštetio naš spomenik i osigurao mir. […] Ostavite naš spomenik netaknutim kako bi naši mrtvi našli svoj vječni počinak, kazuje Zoni Wisz koji je kao dijete preživio genocid nad Sintima i Romima u Nizozemskoj i izgubio cijelu obitelj.
Spomenik Sintima i Romima Europe ubijenim pod nacionalsocijalizmom svečano je otvoren 24. listopada 2012. u Berlin-Mitteu. Kako smo već pisali na Phralipenu za mnoge preživjele i njihove potomke on predstavlja simboličnu grobnicu koju žrtve nikada nisu imale. Za potomke počinitelja to je spomen obilježje kao i izraz odgovornosti ne samo za počinjenu nepravdu, već i za poštivanje ljudskih prava u današnjoj Europi, izjavila je još 2021. godine u intervjuu Luna De-Rosa jedna od organizatorica drugog po redu Romskog bijenala: Nekoliko mjeseci traju pregovori o tome koliko bi ovo mjesto moglo biti oštećeno zbog izgradnje gradske željezničke linije. Postavlja se pitanje, povlače li predstavnici berlinske vlade, njemačkog parlamenta i njemačkih željeznica – organizacije nasljednice Reichsbahna, koja je ostvarila profit od transporta do koncentracijskih logora – natrag svoju deklariranu odgovornost za genocid? U svakom slučaju, namjerno ignoriraju glasove preživjelih. I zanemaruju sve one na čije postojanje utječe intervencija na spomeniku. On svjedoči o našoj povijesti i simbolično stoji za stotine tisuća naših predaka čiji su životi ugašeni. Često nema ništa više od našeg sjećanja i ovog spomenika. On svjedoči o postojanju naših predaka, a time i o našoj sadašnjoj stvarnosti.