Prema podacima Europske unije, najmanje 100 tisuća Roma pobjeglo je iz Ukrajine od početka rata. Diskriminacija i segregacija u izbjegličkim kampovima samo su neki od problema s kojima se susreću u bijegu od rata i potrazi za sigurnosti. Usprkos izvjesnoj podršci lokalnih vlasti, glavni izvor podrške Romima u Ukrajini dolazi od romskog civilnog društva. Teško je zamisliti što bi romska populacija Ukrajine pretrpjela bez ove podrške, u razgovoru za Phralipen izjavila je Dafina Savić, osnivačica neprofitne organizacije Romanipe Montreal, sa sjedištem u Kanadi.
Zaklada prema dijalogu (Fundacja w Stronę Dialogu) iz Poljske u svom nedavno objavljenom Izvješću predstavila je istraživanje koje je provela tijekom redovitih posjeta lokaciji u Potkarpatskom vojvodstvu, uglavnom u Przemyślu, između ožujka 2022. i svibnja 2023. Tendencija zanemarivanja specifičnih potreba ili glasa romske zajednice prevladava i u međunarodnim organizacijama, unatoč pokušajima da se Romi uključe u osoblje ili da se konzultira zajednica. Tako se odgovornost za pomoć skupinama koje su posebno isključene i ranjive na diskriminaciju i napade, a kojoj nedvojbeno pripada skupina Roma izbjeglih iz Ukrajine, prebacuje na ionako preopterećene organizacije civilnog društva, navedeno je u Izvješću.
Ključne preporuke Izvješća jesu izrada održive strategije djelovanja i lokalne politike za rad s romskom zajednicom, s posebnim osvrtom na izbjeglice iz Ukrajine i njihove specifične potrebe, od strane središnjih i lokalnih vlasti u siradnji sa stručnim organizacijama civilnog društva, preuzimanje odgovornosti regionalnih vlasti za smještaj i adekvatan pristup uslugama za romske izbjeglice te praćenje, prijavljivanje i procesuiranje svih kršenja ljudskih prava i slučajeva poticanja na mržnju prema osobama romskog podrijetla, posebice od strane predstavnika države prema Kaznenom zakonu.
Voditeljica sam Zaklade za dijalog koja podupire romske izbjeglice u Poljskoj i moram reći da su nam prvi mjeseci rata bili strašni. Srećom, dobili smo potporu međunarodnih humanitarnih organizacija. Uspjeli smo stvoriti jaku mrežu i tim interventnih asistenata i medijatora za izbjeglice. Štoviše, potpisali smo sporazum o suradnji s lokalnim vlastima u Varšavi, osnovali smo Romski društveni centar gdje nudimo pravnu, psihološku i obrazovnu pomoć. Danas smo spremni razgovarati o nanesenim nepravdama, zaključuje Joanna Talewicz, suosnivačica i predsjednica Zaklade.