Tjedan u kojem slavimo knjigu

Foto: knjiznica.kalisara.hr

Sutra, 22. travnja, se u Hrvatskoj obilježava Dan hrvatske knjige, odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine, u spomen na Marka Marulića koji je na taj dan 1501. godine dovršio svoje djelo Judita. Dan kasnije, 23. travnja, obilježava se i Svjetski dan knjige i autorskih prava, a knjižnice, knjižare, škole i ostale obrazovne ustanove i organizacije organiziraju razna događanja u svrhu promicanja knjige, važnosti kulture čitanja te prevođenja, autorskih prava i izdavaštva. Savez Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” od svog osnivanja posebnu pažnju posvećuje izdavaštvu i vlastitim izdanjima, a od 2020. kada je svečano otvorena Središnja knjižnica Roma u Republici Hrvatskoj nudi interdisciplinarni prostor za učenje, čitanje i okupljanje.

Iako je Središnja knjižnica Roma specijalna knjižnica koja u svom fundusu podrazumijeva specifičniju knjižničnu građu njezini korisnici dolaze s različitim motivacijama i upitima. To su na prvom mjestu Romkinje i Romi koji žele saznati više o svome jeziku i kulturi, ali posjetitelji su i studenti, istraživači iz područja povijesti, povijesti umjetnosti, etnologije i kulturne antropologije, lingvistike, dramskih i glazbenih studija te, prema riječima knjižničarke Višnje Katalinić – slobodno možemo reći “romski entuzijasti” kojih je sve više. Prema tome se i razlikuju naslovi koje posuđuju, s time da valja naglasiti kako je naša knjižnica jedina romska knjižnica u Hrvatskoj stoga smo u formi fizičkog susreta dostupni tek onima u Zagrebu i okolici. Tomu nastojimo doskočiti ponudom edukativnog sadržaja na Facebook stranici te uslugama na daljinu kao što su rješavanje informacijskih upita putem maila, skeniranja na zahtjev te međuknjižnična posudba.

Djela koja prolaze ponajviše kroz ruke korisnika Knjižnice svakako su ona Rajka Đurića, Dragoljuba Ackovića, Alije Krasnićija, Veljka Kajtazija i Hedine Tahirović-Sijerčić, nastavlja Katalinić, te dodaje da su osim ovih, da tako kažemo klasičara romske literature, izdvajaju i relativno recentni naslovi poput Zoli autora Columa McCanna, Europa je izmislila  Cigane: priča o fascinaciji i preziru iz pera Klausa-Michaela Bogdala te zbirka narativno-novinarskih priča Romanipe: iz sjene na svjetlo skupine autora.

Sadržaj koji Središnja knjižnica Roma nudi možemo podijeliti na onaj za odrasle i djecu te na onaj za Rome i većinsko stanovništvo. Razlog takvoj podjeli sadržaja je što romska zajednica na ometalačke faktore u razvoju ka boljitku nailazi i unutar same sebe kao i izvana. Tako smo prošle godine proveli projekte ‘Edukacijom do znanja i prihvaćanja’ i ‘Informacijske pismenosti’ namijenjene djeci i mladim Romkinjama i Romima u okviru kojih stječu znanja iz povijesti svoga naroda s naglaskom na književnost te temeljne suvremene vještine u pogledu pretraživanja i interpretacije informacija. Većinskom stanovništvu Knjižnica je pak pristupila putem projekta ‘Književne večeri s romskim autorima’ gdje su renomirane romske književnice i književnici imali promocije svojih knjiga koje su bile polazište za razgovor o položaju Romkinja i Roma u zemljama bivše Jugoslavije, navodi Katalinić, te dodaje da je ove godine u provedbi projekt Romskog edukacijsko-kulturnog centra u kojemu sudjeluje i Središnja knjižnica Roma pod nazivom “Dođi u REKC!”. Projekt je zamišljen kao edukativno-natjecateljski gdje djeca kroz kružnu igraonicu sa šest postaja stječu opću kulturu te uče o romskoj povijesti i kulturi. U najavi za ovu godinu je i projekt ‘Žive knjižnice’ koja je namijenjena većinskome stanovništvu; koncept već prepoznat u Europi koji i u Hrvatskoj sve više uzima maha u borbi protiv stereotipa i predrasuda nad manjinskim stanovništvom, zaključuje ona.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime