Predstavljanje priručnika “Za moje zdravo odrastanje”

Foto: Phralipen

U sklopu tribine Položaj Romkinja u suvremenom hrvatskom društvu koju je 7. ožujka 2022. organizirao Savez Roma u Republici Hrvatskoj ”KALI SARA” u suradnji s Vijećem romske nacionalne manjine Grada Zagreba promoviran je priručnik Za moje zdravo odrastanje. Ilustracije za priručnik izradila je Talita Jašarevski, autorica čijom su izložbom Emocije Savez Roma ”KALI SARA” i VRNM Grada Zagreba otvorili ovogodišnja događanja u Romskom edukacijsko-kulturnom centru i multimedijalnoj dvorani Saveza, a koja je posvećena Romkinjama i svim ženama svijeta povodom Međunarodnog dana žena.

Priručnik je nastao u sklopu projekta ”Obrazovane Romkinje, osnažene romske zajednice!”, a predstavila ga je jedna od autorica i voditeljica projekta Suzana Kunac. Osmišljen je na temelju dosadašnjih najboljih europskih i hrvatskih praksi za teme koje se tiču mladih sa svrhom da pomogne djevojčicama i mladim Romkinjama da bolje razumiju svijet u kojem žive, probleme i izazove s kojima  se mladi susreću te kako na neke probleme odrastanja odgovoriti u skladu sa znanstveno utemeljenim činjenicama,  rekla je Kunac. Priručnikom su obuhvaćene teme rodne ravnopravnosti, adolescencije, ženskog tijela i razvoja, seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava na život bez nasilja.

Rodna ravnopravnost jedna je od najviših vrednota i osnovno pravo ustavnog poretka Republike Hrvatske i Europske unije. Kako bi se mogla u potpunosti razumjeti potrebno je istražiti stereotipe koje za rod i spol nameće i provodi okolina te na taj način postavlja rodne norme i uvjetuje rodne uloge žena i muškaraca. U priručniku se objašnjava kakva je veza između rodnih normi i rodno uvjetovanog nasilja. Zatim, kako tradicionalne rodne norme ograničavaju razvoj svih potencijala muškaraca i žena, a razlika u hijerarhiji moći po kojoj se više cijene muške rodne norme od ženskih stvaraju nejednake odnose moći i plodnu okolinu za rodno uvjetovano nasilje.

Adolescencija kao životno razdoblje u razvoju i odrastanju svake osobe puna je, primjerice brzih i neočekivanih promjena raspoloženja, unutarnjih sukoba i svađa s okolinom, preispitivanja, propitkivanja i promicanja granica ponašanja. Zbog toga je važno pomoći mladima da bolje razumiju sebe i promjene koje im se događaju tijekom rane, srednje i kasnije adolescencije kao i u pubertetu, ali isto tako pomoći i roditeljima da se prisjete svog razdoblja adolescencije i dodatno educiraju o tome kako postići odnos razumijevanja sa svojom djecom.

Učenje o vlastitom tijelu izrazito je važno, a često je zapostavljeno i smatra se tabu temom. Procesi poput, odrastanja, sazrijevanja, prve mjesečnice, menstrualnog ciklusa, i trudnoće znatno su razumljiviji kada smo upoznati sa svojim tijelom, a olakšana je i osobna zdravstvena briga i njega, ističe se u priručniku u kojem se detaljno objašnjava svaki od navedenih procesa.

Poznavanje i poštivanje osobnih seksualnih i reproduktivnih prava jednako je važno kao poznavanje i poštivanje bilo kojih drugih ljudskih prava. Ova prava nam omogućavaju da imamo zadovoljavajući i siguran spolni život i slobodu da odlučujemo hoćemo li imati potomstvo, kada i koliko često, te da kao seksualno zdrave osobe uživamo u svojoj seksualnosti bez opasnosti od spolno prenosivih bolesti, neželjene trudnoće, prisile, nasilja i diskriminacije.

Pravo na život bez nasilja je nažalost jedno od prava koje se često krši, a da osobe koje su žrtve takvog ponašanja ne mogu uvijek lako prepoznati razne oblike kojima se krši, poput fizičkog, psihološkog, emocionalnog ili seksualnog zlostavljanja, uhođenja i ekonomskog zlostavljanja. Često se događa i da osoba zna da se suočava s nasiljem, ali ne zna što činiti da ono prestane ili kome se obratiti za pomoć. Zato je važno razumjeti različite oblike nasilja i kako se ono događa, znati što učiniti i kome se obratiti kad ga prepoznamo u vlastitom životu. U priručniku se objašnjava nasilje u vezama i u intimnim partnerskim vezama te opisuju karakteristike dobrih i zdravih veza i kako ih ostvariti.

S većinom tema o kojima se u priručniku piše vrlo stručno, a opet prilagođeno mlađim korisnicima, te koje UNESCO predlaže kao dio sveobuhvatnog modela  obrazovanja u skladu s današnjim potrebama mladih i globalnim trendovima, nismo se susreli tijekom školovanja. Zato je ovaj priručnik iznimno koristan, ne samo za mlade Romkinje već za sve koji žele bolje razumjeti i više znati o zdravom odrastanju čovjeka i našim međusobnim odnosima.

Objavu ovog teksta podržala je Agencija za elektroničke medije

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime