Živi arhiv romske produkcije znanja

Foto: pixabay.com

Europski romski institut za umjetnost i kulturu predstavio je Barvalipe digitalnu knjižnicu digitalne romske stipendije koja se djelomično bavi potrebom za rigoroznim, znanstvenim resursom koji prikuplja pouzdanu akademsku literaturu i istraživanja o Romima i drugim srodnim zajednicama, razvijenim iz kritičke perspektive romskih znanstvenika.

Ova program organiziran je u nekoliko širokih tematskih temata koji odražavaju određene smjerove aktualnog istraživanja, prvenstveno (iako ne isključivo), koje vode Romi i drugi romski znanstvenici, a to su: Romska priče iz muške i ženske perspektive, Politika romskog identiteta, Romski pokreti, i politički aktivizam; Romska feministička misao i aktivizam; Romski LGBTI pokret, Proizvodnja znanja, Antiromizam i antiromski rasizam ; Romske kulture i narativi; Povijest umjetnosti; Jezik i lingvistika; Romska djeca.

Prikupljanjem radova, članaka, nalaza istraživanja, poglavlja u knjigama, izvješća i više, u jednom digitalnom prostoru, Knjižnica čini romsku produkciju znanja šire dostupnom, romskoj i neromskoj publici, a zamišljena je kao zamišljena kao “živi arhiv”, a ne fiksni kanon, niti “muzejski artefakt” koji bilježi “snimku” romske produkcije znanja u jednom određenom slučaju početkom 21. stoljeća.

Kustosi predviđaju da će se zbirka s vremenom proširiti i pružiti značajan obrazovni referentni resurs. To će, za nadati se, aktivno promicati daljnju rigoroznu i znanstvenu produkciju romskih akademika i istraživača, ponekad radeći u suradnji sa svojim neromskim partnerima i kolegama. Širina zbirke, u sadržaju i sadržaju, također se namjerava proširiti na dodatna područja, kao što su biografija, književnost, poezija i drama, grafički romani i animacija, religioznost i druge teme i područja studija. Kao takva, Digitalna knjižnica ima potencijal doseći najšire moguće zajednice i predstavljati ih/nas, kroz prizmu romske proizvodnje znanja, na načine koji su i novi i intrinzični, neodvojivi od naših vlastitih ‘glasova’, a ne kao odjeci koje su drugi ‘uhvatili’ na daljinu, navode iz ERIAC-a.

Tako kustosi okupljeni na ovoj platformi ističu kako je recimo Romska feministička stipendija predstavlja progresivni  val misli unutar romskih studija, feminističkih pokreta, proizvodnje znanja i diskursa o ljudskim pravima. Baveći se romskom feminističkom emancipacijom, ova literatura ima i aktivističke i akademske obveze.  U Romskom pokretu i političkom aktivizmu stoji kako romski lideri, aktivisti i intelektualci zajedno rade na promicanju vidljivosti, jednakosti i dostojanstva za romske narode, a već su dostupni radovi Osmana Balića, Saveline Danove, Sevdije Demirove i drugih. Vrlo je zanimljiv temat romske povijesti umjetnosti i kulturnih narativa u kojima se mogu naći radovi Hamze Bytycija, Sarah Carmona, Delie Grigore i Justyne Matkovske o kojima smo već pisali i na Phralipenu.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime