Tko sve pritišće novinare i novinarke – Dvije trećine ispitanih doživljava cenzuru

Foto: screenshot/gong.hr

Nagrađivana novinarka i urednica Đurđica Klancir provela je pilot istraživanje o postojanju cenzure u hrvatskom medijskom prostoru te pritisku na novinare i novinarke i medije. Za potrebe istraživanja pod nazivom Tko sve pritišće novinare i novinarke: od političara do oglašivača, obavljenog za Gong, kontaktirani su novinari, novinarke te urednici/ce iz različitih medija na nacionalnoj razini s javne televizije, najutjecajnijih privatnih televizijskih kuća, iz tiskanih medija i s internetskih portala. Od kontaktiranih trideset novinara i novinarki njih dvadeset i troje je odgovorilo na anonimni upitnik jer kako je navedeno u istraživanju cilj je bio stjecanje temeljne slike o intenzitetu cenzure i priti- saka prema novinarkama i novinarima, te uvid u ključne modele cenzure i pritisaka, a ne detektiranje konkretnih medija u kojima ima više ili manje cenzure ili pritisaka.

Od dvadeset i tri ispitanice i ispitanika koji su odgovorili na upitnik devet ih radi u tiskanim medijima (koja imaju i svoja web izdanja), četiri osobe su s javne televizije, šest osoba radi u privatnim TV kućama, a šest osoba na portalima. Velika većina su novinari i novinarke, a dvoje su urednici.

Na pitanje Jeste li u posljednje dvije godine svjedočili bilo kakvom obliku pritiska na novinarsku slobodu i profesionalan rad prema vašoj redakciji? većina ispitanika i ispitanica dala je potvrdan odgovor, a neki od njih svjedočili su telefonskim pozivima aktera tekstova ili moćnika prema redakciji, dok su drugi imali pokušaje zaustavljanja objave priča. Više osoba je ustvrdilo da je bilo manje pritisaka iz politike, a više iz kompanija. 

Sve češće se od novinara traži pisanje tekstova po narudžbama urednika i uz unaprijed dane teze, često netočne, stoji u jednom od odgovora.

Kada je riječ o zabranjenom propitkivanju nekima od njih bilo je zabranjeno temariziranje kompanija odnosno oglašivača, zatim određenih političara, vladajuće stranke, a onda i premijera, ministara te opozisijske stranke. Na pitanja o određenim osobama koje se ne smiju novinarski obrađivati ispitanici i ispitanice naveli su predstavnike kompanija, oglašivače, članove Vlade i političare. 

Budući da bi uredništvo trebalo biti podrška novinarskom radu, a ne produžena ruka menadžmenta medijske kuće, posebno zabrinjava da je kroz niz odgovora ispitanika vidljivo da su urednici sve više instrument u pritiscima na novinare i novinarke, a ne zagovornici profesionalnih standarda novinarske struke. Iz njihovih odgovora vidljivo je i otvoreno uplitanje menadžmenta i prodaje oglasa u novinarski rad i novinarski sadržaj, stoji zaključno u istraživanju.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime