Svjetski dan romskog jezika, koji se obilježava 5. studenog jedan je od tri nacionalna praznika Roma u Republici Hrvatskoj i ove godine je posvećen tisućljetnim migracijama Roma iz Indije u Europu i ostatak svijeta.
Središnje obilježavanje održalo se u Preporodnoj dvorani Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a istome su prisustovali uzvanici iz političkog, kulturnog, znanstvenog i diplomatskog života Hrvatske, ali i gosti iz inozemstva. Na samom početku francuski lingvist, Marcel Courthiade, profesor na Nacionalnom institutu za orijentalne jezike i civilizaciju u Parizu, održao je uvodno predavanje o migracijama Roma koji su na europski kontinent došli u 16. stoljeću. Ipak, tek u 20. stoljeću točno je utvrđeno da su Romi u Europu došli iz središnje Azije prije tisuću godina.
Tako je zastupnik Kajtazi u svom obraćanju istaknuo nekoliko razloga za veću povezanost Republike Indije i Roma među kojima su bolje pozicioniranje romskog pokreta, veća zaštita romske nacionalne manjine diljem svijeta, ekonomsko i kulturno jačanje pozicije Roma, pogotovo djece i mladih te rasprava o otvaranju mogućnosti stjecanja posebnog statusa i prava Roma u svijetu u odnosu na Republiku Indiju.
“Činjenica da Romi nemaju matičnu državu proces istraživanja i povezivanja s Republikom Indijom ne umanjuje. Prioritet i dalje ostaje uključivanje i integracija romskog naroda u društva država u kojima stoljećima stanuju. U tom smislu romska zajednica u Republici Hrvatskoj najveću pomoć očekuje od Vlade Republike Hrvatske i to sukladno zajedničkim dogovorima realiziranim prije svega u Operativnim programima Vlade Republike Hrvatske i europskim strateškim okvirom. I dalje ostajemo stava da nije dovoljno učinjeno te očekujemo veću predanost integraciji Roma u naše društvo”, poručio je Kajtazi.
Obilježavanju su prisustovali ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Alen Tahiri, izaslanik predsjednika Vlade, Renata Margaretić-Urlić kao izaslanica predsjednice Republike Hrvatske te saborska zastupnica, Vesna Bedeković, kao izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora te gosti iz Indije, profesorica sanskrta na Sveučilištu u Indiji Shashi Bala i koordinator Indijskog vrijeća za međunarodnu suradnju Shyam Parande.
U sklopu Svjetskog dana romskog jezika Orhanu Galjušu i Santinu Spinelliju dodijeljene su nagrade za životno djelo “Šaip Jusuf” i “Ferenc Sztojka” za istaknuti rad i djelovanje na promicanju romskog jezika i kulture.
Orhan Galjuš dugi je niz godina jedan od ključnih glasova romske zajednice na međunarodnoj sceni. Godine 1991. osnovao je novinsku agenciju Nevipe-Press Rom i utemeljio tjedni romsko-nizozemski radio program za SALTO Amsterdam Public Broadcasting Company, a koji je emitiran do 1997. godine te je od veljače 2009. ponovno započeo s emitiranjem.
Santino Spinelli, skladatelj, glazbenik i glazbeni pedagog, pozvao je sve prisutne da se pridruže večernjem koncertu u Muzeju suvremene umjetnosti kojim je i zaključen ovogodišnji program obilježavanja Svjetskog dana romskog jezika. U sklopu manifestacije u Državnom arhivu u Zagrebu bila je postavljena izložba “Rromengo drom – Tisuću godina migracija Roma”.