Rasizam umjesto sigurnosti

Foto: pixabay.com

Europski centar za prava Roma (ERRC) objavio je na svojim stranicama pregled slučajeva policijskog nasilja prema Romima u Europi u protekloj, 2024. godini, ukazujući na institucionalnu sustavnost tih praksi i pozivajući istovremeno na jednako sustavno rješavanje problema. Kako stoji u izvješću Parlamentarne skupštine Vijeća Europe na koje se ERRC poziva, policijsko postupanje prema Romima diljem Europe, od Češke preko Italije do Grčke, uključuje neljudski i degradirajući tretman, zlostavljanje, pretjeranu upotrebu sile i nasilje, dovodeći u nekim slučajevima do smrti žrtve, i umjesto da se takve prakse sankcioniraju, antiromizam prečesto nastavlja postojati i u idućem koraku zbog kulture nekažnjavanja počinitelja.

Slučaj koji se dogodio 2021. i koji još nije okončan, a izazvao je veliku reakciju u javnosti dovevši do usporedbe sa slučajem Georgea Floyda u SAD-u i pokretom Black Lives Matter, jest onaj Stanislava Tomáša koji je preminuo nakon policijske pretjerane upotrebe sile u češkom gradu Teplice. Slučaj je dospio na Europski sud za ljudska prava na kojem se ispituje je li Tomáševa smrt bila rezultat korištenja više od apsolutno nužne sile, je li povrijeđeno pravo na život, je li prekršen Treći članak Europske konvencije o ljudskim pravima koji zabranjuje mučenje te jesu li u činu policije bili prisutni rasistički motivi.

U veljači prošle godine na sudu je svjedočio Hasib Omerovic, 37-godišnji Rom iz Italije koji je tijekom policijske premetačine 2022. pao s prozora svoje sobe s visine od devet metara. Sudu je ispričao da je navodnom padu prethodilo mučenje od strane trojice policijskih službenika. Na pripremnom ročištu održanom u listopadu to se svjedočanstvo ispostavilo vjerodostojnim, tako da su trojica policajaca optužena za lažno svjedočenje i mučenje, a talijansko Ministarstvo unutarnjih poslova proglašeno je suodgovornom strankom u sudskom procesu. Obitelj Hasiba Omerovica potražuje odštetu, a cijeli postupak nastavlja se u ovoj godini.

Slovački slučaj iz 2015. godine, kada je u mjestu Vrbnica u nasilnoj policijskoj premetačini ozlijeđeno devetnaestero pripadnika romske zajednice, uključujući ženu i djecu, dobio je dva epiloga. Na Europskom sudu za ljudska prava u procesu T.K. i drugi protiv Slovačke sklopljena je u ožujku nagodba prema kojoj su tužiteljima isplaćene odštete i troškovi suda. S druge strane, na gradskom sudu u Bratislavi donesena je povijesna prvostupanjska presuda u kojoj se slovačku policiju optužuje za brutalnost i etničku diskriminaciju. Osim odštete tužiteljima, Republika Slovačka je na vlastitim službenim stranicama tijekom jednog mjeseca trebala imati objavljenu javnu ispriku za nanesenu štetu.

Nikakva pravda, međutim, nije još zadovoljena u Grčkoj i slučaju iz listopada 2021. kada je grčka policija ubila 18-godišnjaka i teško ozlijedila još jednog mladog Roma. Slično vrijedi za još stariji slučaj iz Bugarske, gdje je četvero ljudi oslobođeno optužbe da su 2012. u gradu Sandinskom rasistički motivirani bombom smrtno ozlijedili Malina Ilijeva ispred ureda političke stranke Euroroma.

Svi ovi slučajevi pokazuju da je policijsko nasilje nad Romima u Europi, slično kao kod nasilja nad crnačkom populacijom u SAD-u, simptom strukturnog rasizma prisutnog u državnim institucijama i društvu. O tome govore i različita izvješća civilnih i drugih organizacija. Tako Američko Državno tajništvo u svom godišnjem izvješću iz travnja 2024. navodi da se Romi diljem Europe suočavaju s raširenom državnom i društvenom diskriminacijom, društvenim isključivanjem i zlostavljanjem, uključujući etničko profiliranje od strane policije, zlostavljanje tijekom policijskog pritvora, diskriminaciju na poslu, ograničen pristup obrazovanju i segregirano školstvo.

Europski centar za prava Roma, osim što kao treća strana sudjeluje u sudskim procesima koji štite prava Roma i o tome redovito izvještava, pokrenuo je sredinom prošle godine platformu Roma Justice Project, na kojoj sa suradnicima radi na borbi protiv strukturnog rasizma i antiromizma itekako prisutnog u pravnom sustavu europskih država.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime