Samudaripen 2024. – Kad rat postane jači od mira

Foto: Dejan Trkulja

I ove je, 2024. godine, svečanom komemoracijom na romskom groblju Uštica obilježen 2. kolovoz – Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom rat / Samudaripen. Na mjestu nekadašnjeg romskog logora, a u sklopu Javne ustanove spomen područja Jasenovac 2020. godine je otvoren Romski memorijalni centar Uštica koji je od tada do danas primio mnogobrojne posjetitelje, pojedince i grupe svih generacija. U Parku pravednice iza Centra postavljen je Zid boli na koji su prošle, 2023. godine, završno uklesana sva imena 16 173 Roma i Romkinja ubijenih u logoru, te je postavljena statua Romkinje Hajrije Imeri Mihaljić “pravednice među narodima”, koju je izradio akademski kipar Marin Marinić.

Na inicijativu saborskog zastupnika Veljka Kajtazija Hrvatski je sabor 2014. godine proglasio 2. kolovoz romskim nacionalnim danom sjećanja na žrtve Samudaripena tijekom Drugog svjetskog rata. Ove se godine na taj dan obilježilo 80 godina od kada je u Auschwitzu ubijena posljednja grupa Roma, njih 2 897, uglavnom žena, djece i starijih osoba.

Komemoracija je započela polaganjem vijenaca pored spomen ploče na romskom groblju. Nakon saborskog zastupnika Veljka Kajtazija i delegacije Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” koju je predvodila predsjednica Suzana Krčmar i predstavnici Vijeća romske nacionalne manjine općina, gradova i županija, vijenac su položili izaslanik Predsjednika RH i posebni savjetnik Velibor Mačkić, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, saborska zastupnica Magdalena Komes i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović te Sara Lustig, posebna savjetnica predsjednika Vlade za pitanja Holokausta, izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba, zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet te predstavnici drugih manjinskih zajednica, jedinica lokalne samouprave, diplomatskog zbora, hrvatskih institucija i nevladinih organizacija te brojni pojedinci koji su paljenjem svijeća i minutom šutnje željeli odati počast romskim žrtvama.

Za sve žrtve katoličke, islamske i pravoslavne vjeroispovijedi održane su molitve, a s pjesmama Suzi i Što će biti s nama sutra, operna pjevačica Sanja Toth u pratnji Igora Valerija, sudjelovala je u glazbenom dijelu programa.  Komemoraciju u Uštici i ove je godine direktno prenosila Hrvatska radiotelevizija na svom 4. programu.

Traumatska sjećanja i danas su dio identiteta romske zajednice, a posljedice su se prenosile generacijama kroz priče, sjećanja, poeziju i izolaciju. Strahom je uništeno povjerenje među ljudima. Baš onako kako je stihovima svoje pjesme opisao poznati romski glumac Neđo Osman, izgovarajući ih tijekom komemoracije: Kad se noć probudi i probije kroz dan, kad kiša prestane i oluja krene, kad rat postane jači od mira, kad glasovi utihnu i topovi krenu, kad se čovjek u nečovjeka pretvori, tada se ulice u kolone prestroje, poplavi se grad, a ljudi nestanu, rijekom umjesto vode suze teku, tišina se rastuži, nebo se ne vidi – strah… strah… strah…Pjesma se čuje. Samo se prošlost ne boji straha. Danas sam još uvijek živ.

I upravo kako je, u svom uvodnom obraćanju na komemoraciji istaknuo zastupnik Kajtazi: Genocid nad Romima podsjeća nas na to kamo vodi mržnja i neznanje. On nas poziva na aktivnu borbu protiv svih oblika diskriminacije i na izgradnju društva u kojem se poštuju ljudska prava i dostojanstvo svakog pojedinca, a u očuvanju sjećanja na genocid ključnu ulogu ima obrazovanje.

Više fotografija dostupno je ovdje.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime