Ovogodišnji međunarodni festival romskog filma AKE DIKHEA? posvećen propitivanju kulture sjećanja na stradanje Roma i Sinta u Drugom svjetskom ratu

Foto: screesnhot/akedikhea.com

Šesti po redu međunarodni festival romskog filma AKE DIKHEA? otvorit će svoja vrata 24. listopada – na 10. obljetnicu inauguracije Memorijala ubijenim Sintima i Romima Europe. Desetljeća samoorganiziranih borbi civilnog društva iznjedrila su podizanje spomenika koji je dovršen 67 godina nakon završetka Drugog svjetskog rata. Spomeniku sada prijeti rušenje zbog moguće izgradnje gradske željezničke linija, a civilno društvo naglašava da se na taj način zanemaruje njegova simbolična vrijednost i dugogodišnja kampanja za priznanje nacističkih zločina počinjeni nad Romima i Sintima.

Nedostatak zastupljenost Roma u filmskoj industriji, ali i stereotipno prikazivanje zahtijevaju jačanje glasova na europskom filmskom tržišu koji prikazuju svakodnevna iskustva Roma. Tako na ovogodišnjem AKE DIKHEA? međunarodnom filmskom festivalu bit će prikazano mnoštvo filmova popraćenih panelima i koncertom. Festival će otvoriti film o devet životnih sudbina koje progovaraju o masovnim ubojstvima beba i djece, muškaraca, žena i staraca – u plinskim komorama, tijekom masovnih stradanja i u dječjoj bolnici. Filmovi prate sudbine ljudi iz Nizozemske, Francuske, Njemačke, Austrije, Češke, Poljske, Srbije i Rusije. Riječ je o zajedničkom projektu organizacije RomaTrial e.V. i Zaklada Memorijal ubijenim Židovima Europe koji su producirali devet kratkih animiranih filmova o žrtvama i preživjelima nacionalsocijalističkih zločina nad europskim Sintima i Romima.

Film “Dugi put Sinta i Roma” prikazuje borbu pokreta za građanska prava koji se borio za priznanje i obeštećenje te pokazuje kako se rasizam protiv Sinta i Roma nastavio nakon 1945. godine. U filmu “Romkinja, na rubu svijeta”  progovara se o životnim iskustvima mlade Romkinje koja odrasta da bude viđena kao žena. Film je osobni i politički prikaz koji isprepliće feminističku i antirasističku teoriju sa životnim pričama.  Tu su i filmovi Auf Spurensuche von Jever nach Sachsenhausen, Pongo Calling, Manusz, Leaving the Beginnings Behind, The Last Nomads, Hurjasa – We Will Fly, How far the Stars te From Here. U filmu “Vrijeme tame i tišine” (Time of Darkness and Silence) dokumentaristica Nina Gladitz slijedi tragove filma Leni Riefenstahl “Tiefland” koji je sniman između 1940. i 1944. i nije dovršen do 1953. godine. Riefenstahl je kao statiste koristila Sinte i Rome koji su bili internirani u logoru Maxglan kod Salzburga i u Marzahnu logoru u Berlinu i koji su kasnije deportirani u Auschwitz. Gladitz pronalazi svjedoke koji su preživjeli rat i koncentracijske logore i koji ozbiljno optužuju Riefenstahl da ih je ona osobno odabrala u logoru i regrutirala za snimanje bez plaće. Festival se održava u kinu BABYLON i Grüner Salonu u Berlinu, a karte se mogu kupiti ovdje.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime