Proljetni paket europskog semestra 2022.

Foto: pixabay.com

Krajem svibnja Europska komisija, u okviru europskog semestra, objavila je takozvani proljetni paket koj se sastoji od izvješća o zemljama kao i preporukama za pojedine zemlje te pratećim priopćenjima koji se tiču samog paketa. Svakoj državi članici tako se daju prilagođeni savjeti na razne teme, a oni se sveukupno odražavaju na prava i inkluziju Roma, diskriminaciju, rasizam i ulogu civilnog dijaloga. Ovo označava povratak na proceduru europskog semestra 2020. jer, iznimno, 2021. nije sadržavala izvješća o državama ili preporuke za pojedine zemlje.

Popratno priopćenje ističe Rome, zajedno s mladima, niskokvalificiranim i privremenim radnicima, osobama s invaliditetom i osobama s migrantskom pozadinom kao jednu od najpogođenijih skupina tijekom Covid-19 pandemije. To se naravno odrazilo i na obrazovne nejednakosti kao i u jaz u vještinama, a mnogi romski učenici nisu imali pristup digitalnom praćenju nastave. Uz to, nedovoljno znanje hrvatskog jezika, ali i teška socijalno-ekonomska situacija pridonijela je spomenutoj nejednakosti. Slično je i u području rada, gdje Romi predstavljaju veliku priliku za uključiv i održiv rast i jednakost.

Iako neka Državna izvješća uključuju reference o Romima, nije riječ o izričitom spominjanju, obzirom da u Romi prisutni u svim zemljama članicama, osim na Malti, a imaju visoke stope siromaštva i socijalne isključenosti.

ERGO mreža je analizirala dokumente sadržane u proljetnom paketu i navode: Ponavljajući fokus na podržavanje pravednih prijelaza i ublažavanje posljedica za ranjive skupine vrlo je pozitivan, no iskustvo naših članova je da, osim ako Romi nisu izričito navedeni kao ključni ciljni korisnici mjera potpore, glavne inicijative i namjenska nacionalna i EU sredstva završavaju ne dopirući do njih. Europski Romi moraju biti posebno prioritetni u Paketu EU-a za oporavak i povezanim fondovima, ako EU ozbiljno želi ispuniti svoje obveze za jednakost, sudjelovanje i uključivanje Roma. Naši članovi jednako tako izražavaju razočaranje što pitanja diskriminacije i anticiganizma nisu prisutna u Paketu, budući da su se ona povećala posljednjih godina, a još više tijekom pandemije. Činjenica da analize i preporuke za zemlju ne nastoje uspostaviti eksplicitne sinergije s EU i nacionalnim okvirima za Rome je silno propuštena prilika.

U konačnici, ERGO mrežažali zbog nedostatka priznanja i potpore organizacijama civilnog društva u dokumentima, s obzirom na to da većina njih nije samo na prvim linijama, pružajući esencijalnu podršku zajednicama u potrebi, već jednako tako posjeduju znanje, stručnost i izravno poveznice s korisnicima koje su potrebne za informiranje o dizajnu javnih politika i osiguravanje vlasništva i učinkovitosti intervencija.

Hrvatskoj su upućene tri preporuke i to one vezane uz povećanje javnih investicija u zelenu i digitalnu tranziciju i energetsku sigurnost, provedba Nacionalnog plana za oporavak i otpornost te diverzifikacija uvoza fosilnih goriva i smanjenje opće ovisnosti o fosilnim gorivima kao i ubrzanje primjene obnovljivih izvora energije, s posebnim naglaskom na izvore vjetra, sunca i geotermalne energije.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime