Peto mišljenje o Bosni i Hercegovini od strane Savjetodavnog odbora Vijeća Europe o Okvirnoj konvenciji za zaštitu nacionalnih manjina objavljeno je zajedno s komentarima Vlade.
Mišljenje prepoznaje da je novim Novim Akcijskim planom koji je na snazi i mjerama koje se odnose na ključne oblasti stanovanja, zdravstvene zaštite, obrazovanja i zapošljavanja postignut ograničen napredak u podršci Romima, koji čine brojčano najveću nacionalnu manjinu. Te mjere moraju biti adekvatno finansirane i moraju rješavati dugoročna pitanja. Ipak, zabrinjavaju statistički podaci o položaju Roma, a naročiti razlozi za zabrinutost postoje u predškolskom obrazovanju – koje je u toj zemlji općenito problematično – gdje potpuni nedostatak sistematiziranog i kvalitetno kontroliranog pristupa mnogu romsku djecu ostavlja u nepovoljnom položaju u obaveznom obrazovanju – što dovodi do povećanja stope napuštanja školovanja i do lošijih rezultata, navodi se te dodaje: Kompleksni sistem zdravstvenog osiguranja nekim Romima također može onemogućiti pristup zdravstvenoj zaštiti. Uprkos aktivnim organizacijama civilnog društva, koje obavljaju važan i izazovan posao, romske žene i djevojčice suočavaju se s posebno teškom situacijom, što znači da mnoga njihova prava zaštićena Okvirnom konvencijom ostaju neostvarena. To je posebno alarmantno i zahtijeva odlučno djelovanje.
U Preporukama Savjetodavni odbor poziva vlasti da sistematiziraju ponudu predškolskog obrazovanja i podignu svijest o značaju takvog obrazovanja među pripadnicima romske manjine, posebno među roditeljima. Uz to, pozivaju se vlasti da sistematski prikupljaju podatke o pristupu pripadnika romske manjine kvalitetnom obrazovanju u cijeloj zemlji, razvrstane, između ostalog, po spolu i geografskoj lokaciji. Na temelju toga, vlasti trebaju osmisliti ciljane mjere za rješavanje utvrđenih problema. Vlasti bi također trebale provoditi podsticajne, a ne kaznene, mjere kako bi podstakle romske roditelje da njihova djeca pohađaju školu. Također bi trebalo osigurati podsticaje za povećanje stopa pohađanja srednjeg i univerzitetskog obrazovanja, što su stipendije namijenjene romskim učenicima i studentima, a posebno ženama i djevojčicama. Vlasti isto trebaju osigurati privremenu podršku kao što su asistenti u nastavi u školama, posebno tamo gde učenici mogu početi pohađati nastavu iznad uobičajenog uzrasta za dati razred.
Još jedna preporuka vezana uz romsku nacionalnu manjinu ona je vezana uz stanovanje i zdravstveno osiguranje. Tako Savjetodavni odbor poziva vlasti da osiguraju pristup adekvatnom smještaju za Rome, posebno kroz osiguranje investicija za garantiranje pristupa pitkoj vodi i električnoj energiji u područjima gdje žive Romi. Vlasti trebaju obratiti posebnu pažnju na obezbjeđivanje pravne sigurnosti posjeda te osigurati da se tamo gdje se grade nove stambene jedinice ulože napori da se one integriraju u konurbacije putem saobraćajnih veza i pružanja usluga. Savjetodavni odbor poziva vlasti da bez daljeg odlaganja provedu mjere sadržane u Akcionom planu i osiguraju pristup zdravstvenom osiguranju svim pripadnicima romske manjine, posebno ženama i djevojčicama. Odgovarajuću pažnju treba posvetiti rodno pristrasnim ishodima zdravstvene
zaštite. Vlasti bi također trebale osigurati zapošljavanje zdravstvenih medijatora kako bi se podstaklo povjerenje između institucija i Roma.