Državni praznik Dan antifašističke borbe u Republici Hrvatskoj se obilježava u sjećanje na formiranje prvog ovdašnjeg partizanskog odreda u šumi Brezovica pored Siska 22. lipnja 1941. godine. Tog su dana sisački komunisti pod vodstvom Vlade Janića Cape svakodnevni život zamijenili šumom i učinili važan korak prema organiziranom antifašističkom pokretu na ovim prostorima.
Formiranje Prvog sisačkog partizanskog odreda dogodilo se kao reakcija na napad nacističke Njemačke na Sovjetski Savez istog dana. Ovaj čin svakako je nagnao komuniste s teritorija NDH da se solidariziraju sa Sovjetima, a otporu prema ustaškoj državi doprinijelo je i jačanje represije prema nepoželjnim dijelovima društva – komunistima, Srbima, Židovima i Romima. Diverzantski otpor režimu NDH počeo je nešto ranije, dok se kao početak općeg narodnog ustanka uzima 27. srpnja kada su u ličkom mjestu Srbu započele masovne oružane pobune protiv ustaških zločina nad Srbima. U bivšoj državi Jugoslaviji antifašistička se borba slavila upravo 27. srpnja kao Dan ustanka naroda Hrvatske, a datum 22. lipnja kao Dan antifašističke borbe obilježava se od 1991. godine, najviše kako bi se istakla specifičnost hrvatskog antifašističkog otpora.
Od Roma partizana i partizanki s ovih prostora najpoznatiji su vjerojatno Stevan Đorđević Novak i Milica Katić koji su aktivno sudjelovali u srpskom antifašističkom pokretu. U Hrvatskoj se u drugoj polovici 1942. godine u šumi pored Daruvara formirala manja romska partizanska jedinica. Nju je činilo četrdesetak Roma koji su se uspjeli skloniti pred ustaškim deportacijama u logore. Romski borci bili su i pojedinačno članovi partizanskih odreda i njihov broj vjerojatno je veći od službenih podataka budući da se često nisu deklarirali kao Romi. Kao borci su također sudjelovali u pokretu otpora u brojnim državama diljem Europe.
Romska antifašistička borba danas se posebno obilježava 16. svibnja kao Dan otpora Roma. Tog je dana 1944. godine oko šest tisuća Roma u Auschwitzu diglo pobunu čuvši za likvidaciju logora koju su nacisti spremali. Iako su svoju smrt tek odgodili za nekoliko mjeseci, ova pobuna protiv nacista jedina je zabilježena masovna pobuna uopće u Auschwitzu.