Novo izvješće Odbora stručnjaka za Europsku povelju o regionalnim ili manjinskim jezicima pohvalilo je Hrvatsku za nepokolebljivu predanost očuvanju i promicanju manjinskih jezika među nacionalnim manjinama. U izvješću se ističu napori Hrvatske u osiguravanju uporabe manjinskih jezika u raznim područjima, uključujući obrazovanje, pravosudne vlasti, upravu, medije i kulturni život.
Svi manjinski jezici, osim istrorumunjskog, sada su prisutni u obrazovanju u skladu s jednim od tri primjenjiva modela: obrazovanje na manjinskom jeziku, dvojezično obrazovanje ili poučavanje manjinskog jezika zajedno s povezanom poviješću i kulturom, navodi se u Izvješću, te dodaje da se ipak situacija razlikuje među manjinskim jezicima, od kojih nekima još uvijek nedostaje kontinuitet između različitih razina obrazovanja. Za većinu manjinskih jezika poučavanje jezika zajedno s povezanom poviješću i kulturom najrašireniji je model te je važno da se tom predmetu u praksi posveti dovoljan broj sati. Početak poučavanja bajaškog rumunjskog jezika hvalevrijedan je razvoj i treba ga dodatno osnažiti. Potrebni su odlučniji koraci kako bi se istrorumunjskom, koji je ozbiljno ugrožen, dalo mjesto u obrazovanju i kako bi se promicao u ostalim područjima javnog života.
Kada je riječ o medijima, Izvješće prepoznaje nedostatak sadržaja na manjinskim jezicima i o manjinskim jezicima u programima javnog servisa. Dok kad je riječ o radiju, neke podružnice javnog servisa i lokalne ili regionalne postaje osiguravaju prisutnost manjinskih jezika, to nije slučaj s televizijom. Štoviše, neki jezici jedva da su prisutni u elektronskim medijima. Stoga se ističe potreba za mjerama za razvoj emitiranja na manjinskim jezicima s dovoljnim trajanjem, redovitošću i učestalošću kao i onima za promicanje svijesti hrvatske javnosti i tolerancije prema manjinskim jezicima i kulturama koje oni predstavljaju, kao dijelu kulturne baštine zemlje.