Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić podnijela je Hrvatskom saboru 3. travnja 2024. godine svoje Izvješće o radu za 2023. godinu. Izvješće je presjek rada institucije i slučajeva tijekom godine i ukazuje na pojedine trendove povezane s diskriminacijom. Oblici diskriminacije koji se analiziraju tiču se spola, bračnog i obiteljskog statusa, majčinstva, spolne orijentacije i rodnog identiteta te područja kao što su rad, zapošljavanje i socijalna sigurnost, obitelj (uključujući obiteljsko nasilje), obrazovanje, politička participacija, mediji i sport.
Pravobraniteljica je posebnu pažnju posvetila rješavanju problema socijalno osjetljivih društvenih skupina koje su izložene višestrukim diskriminacijama. Kao vjerojatno najugroženiju skupinu u hrvatskom društvu Pravobraniteljica je izdvojila Romkinje, koje su izložene diskriminaciji na temelju etničke pripadnosti i socijalnog statusa te na temelju rodne pripadnosti.
Pitanja koja je Pravobraniteljica navela kao posebno osjetljiva u pogledu zaštite prava Romkinja tiču se obiteljskog nasilja, trgovanja ljudima, prisilnog prosjačenja, maloljetnog zasnivanja brakova i običajnih, često prisilnih, brakova. S tim pitanjima povezani su i problemi niskog stupnja obrazovanja, niskog socijalnog statusa, visoke stope nezaposlenosti i niske razine informiranosti. Navedeni problemi posebno pogađaju mlade Romkinje kojima nedostaje podrške za prevladavanje negativnih utjecaja okoline i za ravnopravan pristup obrazovanju te kasnije zapošljavanju i radu.
Od aktivnosti u protekloj godini, Pravobraniteljica je sudjelovala u radu radne skupine za izradu Akcijskog plana za provedbu Nacionalnog plana za uključivanje Roma za razdoblje od 2021. do 2027., za razdoblje 2023.-2025. U Akcijski plan uvršteno je nekoliko preporuka koje je Pravobraniteljica dala u svrhu unapređenja položaja Romkinja: aktivnosti „Zdravlje prije svega“, „Povećanje informiranosti o rodno utemeljenom nasilju“, „Pružanje besplatne pravne pomoći pripadnicima osjetljivih društvenih skupina“ i „Izrada preporuka za smanjivanje ranog napuštanja školovanja radi maloljetničkih brakova i maloljetničkih trudnoća“. Prijedlog koji nije uvršten u Akcijski plan tiče se potrebe vođenja statističkih podataka po spolu, čime bi se dobila bolja slika o rodnoj dimenziji položaja pripadnika i pripadnica romske nacionalne manjine.
Od ostalih aktivnosti, izdvojit ćemo one u sklopu Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA”: Svjetski dan Roma na kojoj je Pravobraniteljici uručeno Priznanje za rad i zalaganje za ravnopravnost spolova te unapređenje prava Romkinja; istraživanje o romskoj nacionalnoj manjini u Hrvatskoj koje se provodi u okviru projekta „REGARD – Remembering Genocide Against Roma Discrimination“; te završna konferencija projekta „Obrazovane Romkinje, osnažene romske zajednice“.
Završno, Pravobraniteljica je dio Izvješća posvećen Romkinjama zaključila dvjema preporukama. Prva se tiče poticanja većeg uključivanja Romkinja u odgojno-obrazovni sustav na svim razinama, a posebice u sustav srednjoškolskog i visokoškolskog obrazovanja, dok se druga tiče rada na unapređenju reproduktivnog zdravlja i pristupa zdravstvenoj zaštiti žena, uz naglasak na prevenciji i suzbijanju maloljetničkih trudnoća i ranih brakova.