S osnaživanjem Romkinja želimo i moramo nastaviti

Foto: Phralipen

Završna konferencija prilika je za iskrene zahvale svima koji su pomogli u njegovoj realizaciji, ali ponajprije želim zahvaliti saborskom zastupniku Veljku Kajtaziju na iskrenoj, predanoj, neumornoj i kontinuiranoj podršci ciljevima projekta Obrazovane Romkinje – Osnažene romske zajednice!, a koja je bila itekako vidljiva u osnaživanju mladih Romkinja za nastavak obrazovanja, podizanju kapaciteta romskih udruga i članova Vijeća romske nacionalne manjine za javno i legislativno zagovaranje ženskih ljudskih prava i rodne ravnopravnosti na nacionalnoj razini te na uspostavljanju međusektorske suradnje s relevantnim lokalnim institucijama s ciljem prevencije i podrške Romkinjama u slučajevima prisilnih brakova i maloljetničkih trudnoća, ali i drugih oblika nasilja.

Saborski zastupnik Veljko Kajtazi je uvijek pronašao vremena za sve aktivnosti u sklopu projekta na koje smo ga pozivali i pokazao da je snažan i vodeći glas romske zajednice koji jasno zagovara potrebne promjene u odnosu prema mladim Romkinjama, ističući koliku važnost osnaživanje Romkinja kroz obrazovanje ima za cijelu romsku zajednicu. Bez njegove neupitne i sveobuhvatne podrške, realizacija projekta zasigurno ne bi bila ovako uspješna.

Iskreno se zahvaljujem predsjednici Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” Suzani Krčmar koja je prepoznala vrijednost edukacijskog i participativnog rada s mladim Romkinjama i hrabro se uputila na trogodišnje putovanje i prihvatila odgovornost kao nositelj projekta za sve izazove provedbe, jer bez njenog pristanka, a nakon odustajanja od te odgovornosti Centra za ženske studije, projekta ne bi bilo. Svojim velikim iskustvom u radu s romskom zajednicom i mudrošću uvijek je pronašla rješenja za sve probleme s kojima smo se u implementaciji aktivnosti susretali  te je svojim savjetima doprinijela kvalitetnijem pristupu provedbi edukacijskih ciklusa, ali i svim drugim osjetljivim situacijama na koje smo nailazili.

Izrazito me veseli da smo više nego uspješno realizirali sve planirane aktivnosti od kojih je srce projekta bila edukacija “Za moje zdravo odrstanje” za 200 mladih Romkinja. Međutim, tek nakon svega, kada dobijete evaluaciju rada poput one Ane Marije Nikolić u kojoj kaže da se nakon prisustva radionicama njen pogled na neke bitne stvari u životu dosta promijenio pa sada drugačije razumije važnost školovanja, odnos prema tijelu, seksualne odnose i zaštitu te sama može odlučivati o onome što je njoj važno, kao i da su je upravo radionice potaknule na završetak srednje škole i na to da danas drži svoju diplomu u rukama, stvori se taj neponovljivi osjećaj da vaš rad dodiruje pojedinačne živote i da otvara do tada zatvorene puteve. Posebno me dirnula podrška i prepoznavanje našeg rada i truda pučke pravobraniteljice Tene Šimonović Einwalter koja je samoinicijativno sazvala sastanak te pozvala pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova Višnju Ljubičić i pravobraniteljicu za djecu Helencu Pirnat Dragičević na prezentaciju projekta. Nakon tog sastanka sva Pravobraniteljstva su se odlučila za aktivno sudjelovanje u provedbi projekta što je rezultiralo održavanjem tri okrugla stola na temu “Kako iz začaranog kruga siromaštva?” koja nismo prvotno planirali – 17. listopada 2022. održan je okrugli stol u Osijeku, 24. studenog 2022. u Čakovcu i 13. prosinca 2022. u Zagrebu. Na njima su prezentirani dotadašnji rezultati, a svatko je iz svoje perspektive specijaliziranih pravobraniteljskih institucija tematizirao maloljetničke trudnoće romskih djevojčica, siromaštvo, neobrazovanost, nemogućnosti na tržištu rada, diskriminaciju prilikom stručne prakse i zapošljavanja i drugo.

Projektne aktivnosti su inspirirale i druge aktivnosti SRRH “KALI SARA”, poput tribine: Položaj Romkinja u hrvatskom društvu za Međunarodni dan žena, otvaranje prve samostalne i autorske izložbe jedne mlade Romkinje Talite Jašarevski pod nazivom Emocije u Romskom edukacijsko-kulturnom centru, nastao je i dokumentarni film Hrvoja Mabića o životu tri mlade Romkinje – A Romale, a koji je  prikazan  na Hrvatskoj radioteleviziji povodom Svjetskog dana Roma.

Aktivnostima projekta smo otvorili mnoge teme, podigli u javnosti vidljivost izazova s kojima se mlade Romkinje susreću, ali i vidljivost SRRH “KALI SARA” koji se s ovim projektom pozicionirao uz najjače ljudskopravaške i ženske organizacije. Također, otvorile su se nove mogućnosti za buduće suradnje sa školama i to naročito kod uvođenja predmeta Jezik i kultura Roma prema Modelu C i nadam se da će se u vremenu koje je pred nama SRRH “KALI SARA” nastaviti još ustrajnije baviti osnaživanjem Romkinja.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime