Sabina Tandara-Knezović i Lora Vidović dobitnice su priznanja za doprinos integraciji romske nacionalne manjine

Foto: SRRH "KALI SARA"

Svjetski dana romskog jezika kojeg romska zajednica diljem svijeta slavi 5. studenog, u Hrvatskoj je obilježen višednevnom manifestacijom u organizaciji Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA”. Ovogodišnji program Dana romske kulture započeo je 25. listopada 2023. godine promocijom engleskog prijevoda autobiografskog prvijenca autora Veljka Kajtazija nazvanog Dreams of a Romani, a nastavio se svečanim predstavljanjem dopunjenog postava izložbe “Tragovima romske kulture – zaslužni među nama” kao uvertire središnjoj proslavi održanoj u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Postav izložbe kontinuirano se nadopunjava novim portretima, bistama i statuama istaknutih ličnosti sve od premijernog otvaranja izložbe u Romskom edukacijsko-kulturnom centru na Noć muzeja 2022. godine u prisustvu premijera Andreja Plenkovića.

Do danas je zahvaljujući izložbi javnosti predstavljeno više od osamdesetak romskih velikana koji su svojim radom i stvaralaštvom doprinijeli razvoju zapadne civilizacije i društva u njegovoj materijalnoj, intelektualnoj i društvenoj ukupnosti. Galerijska aleja velikana obogaćena je sada s desetak novih pojedinaca među kojima su i španjolski europarlamentarac Juan de Dios Ramirez Heredia, novinar, političar i društveni aktivist Stanislaw Stankiewicz te talijanski glazbenik, skladatelj i sveučilišni profesor Alexian Santino Spinelli, ali i brojni drugi.

Zbog propulzivnih antiromskih društvenih stavova, zasluge istaknutih romskih pojedinaca nerijetko su prolazile ispod društvenog radara te bivale ignorirane i negirane. Obol kojeg su dali suvremenom društvu uglavnom je potisnut na marginu društvene vidljivosti, a njihov rad i sudbina stiješnjeni teretom predrasuda koje doprinose minoriziranju njihova doprinosa. Unatoč tome, mijenjanju javnog diskursa izgrađenog na stereotipnim percepcijama romskog naroda doprinosi rad onih pojedinaca koji svojim djelovanjem potiču društvo na dekonstrukciju negativnih stavova i promjenu percepcije romske manjine predstavljajući je iz prizme pozitivnih primjera koji potiču na promišljanje. Svečano predstavljanje dopunjenog postava izložbe bila je zato i prilika da se neki od tih predvodnika nagrade zahvalnicom za integraciju romske nacionalne manjine u društvo. Ideja o dodjeli zahvalnice rođena je na prijedlog saborskog zastupnika Veljka Kajtazija i predsjednice SRRH “KALI SARA” Suzane Krčmar kako bi se njome afirmirala vrijednost svih napora i rada pojedinaca koji doprinose uključivanju Roma u društvo, ali i kako bi u njihovom primjeru drugi pronašli izvor inspiracije i nadahnuća za stvaranje inkluzivnijeg i održivijeg društva na zasadama solidarnosti, razumijevanja i tolerancije.

Od dvije zahvalnice dodijeljene tim povodom, jedna je otišla u ruke istaknute političke reporterke televizijske kuće NOVA TV Sabine Tandare-Knezović, a druga u ruke hrvatske pravnice, stručnjakinje za ljudska prava i vladavinu prava te bivše pučke pravobraniteljice Hrvatske Lore Vidović.

Tandara-Knezović u svojim reportažama obrađuje i pitanje romske nacionalne manjine u Hrvatskoj dosljedno upozoravajući javnost na razorne posljedice društvenog nerazumijevanja i apatije prema najdiskriminiranijoj etničkoj skupini u zemlji, dok pritom stvara reprezentativniji medijski krajolik koji iste i uključuje. Istaknula se reportažom u romskom naselju Capraške Poljane na koju se osvrnula po primitku nagrade koju joj je dodijelio saborski zastupnik Kajtazi uz predsjednicu Krčmar. Presretna sam zbog ove nagrade i baš ste me onako istinski ganuli. Kad sam radila veliku reportažu, došla sam u Capraške Poljane i iako znam da gospodin Kajtazi ne voli baš tu riječ, oni su mi rekli:  ‘Ti si naša, ti si naša plava ciganka’,  i u tom kontekstu je to bilo baš jako simpatično, ispričala je naglasivši da je ova nagrada samo potvrda njezinog dosadašnjeg rada, ali i poticaj da i nadalje radi na integraciji romskog naroda u društvo koristeći se medijima kao najsnažnijim oružjem tog procesa.

Druga dobitnica nagrade na funkciji pučke pravobraniteljica djelovala je od 2013. do 2021. godine, a tijekom svoja dva mandata, Vidović se naročito posvetila obrani ljudskih prava romske nacionalne manjine u Hrvatskoj. Usko je surađivala sa SRRH “KALI SARA” te ostalim institucijama i organizacijama zaduženima za pitanje obrane prava ranjivih skupina, osobito romske manjine. Aktivno je djelovala na terenu obilazeći romska naselja u svim dijelovima Hrvatske u nastojanju da upozna zajednicu i detektira temeljne probleme s kojima se ona suočava kako bi unaprijedila razinu zaštite temeljnih ljudskih prava građana romske nacionalnosti.

Nakon formalnijeg djela večeri, u opuštenijem tonu publiku je zabavljao glazbeni dvojac kojeg čine Senad Ahmetović Buki Skandal koji su se u duhu svečanosti okupljenima predstavili izvevši neke od istaknutijih romskih pjesama.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime