U organizaciji Informativno-pravnog centra (IPC-a) u sklopu Lokalne platforme za inkluziju Roma održan je u Slavonskome Brodu 4. listopada 2023. godine sastanak na temu “Položaj Romkinja u lokalnoj zajednici”. Sastanak je dio projekta “Jednakost Roma za suzbijanje diskriminacije” i četvrti je u nizu kvartalni sastanak Platforme.
Projekt je osmišljen tako da u platformi okuplja sve relevantne lokalne aktere – predstavnike institucija, organizacija i udruga te političke i civilne predstavnike romske zajednice. Pokrenut je početkom listopada 2022. godine, traje 15 mjeseci i glavni mu je cilj zaštita prava Roma podizanjem svijesti društva i dionika, jačanjem provedbe nediskriminacijskog zakonodavstva i osnaživanjem Roma za traženje pravne zaštite.
Na 4. sastanku vezanom uz temu položaja Romkinja sudjelovali su, pored voditeljica projekta iz Informativno-pravnog centra, predstavnici i predstavnice odgojnih i obrazovnih ustanova, zdravstvenih ustanova, policije, zavoda za zapošljavanje, centra za socijalnu skrb, medija, udruge za osobe s invaliditetom te romske udruge i političkog tijela.
Općeniti zaključak svih sudionika jest da je situacija s romskom zajednicom u Slavonskome Brodu što se tiče položaja žena bolja u usporedbi sa situacijom prije 10 ili 20 godina. Ginekologinja Filomena Tolić-Kovačić iz Doma zdravlja Slavonski Brod podijelila je podatak da više nema toliko maloljetničkih trudnoća, da žene redovito odlaze na ginekološke preglede, da znaju za kontracepcijska sredstva i da planiraju svoje trudnoće. U vezi s mentalnim zdravljem, psihijatrica Dubravka Ergović iz Opće bolnice Slavonski Brod izjavila je da, iako ne postoji posebna statistika o mentalnome zdravlju Roma, dva problema posebno pogađaju romsku zajednicu: siromaštvo i problem identiteta mladih osoba koje doživljavaju odbacivanje i od romske i od većinske populacije kada se odluče obrazovati i promijeniti svoj život nabolje. Sociologinja Suzana Kunac iz Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” istaknula je da bi bilo potrebno mijenjati zakonodavstvo kako bi se preveniralo maloljetničke trudnoće. Navela je, između ostalog, da se samo 8% Romkinja u RH nalazi na tržištu rada, a u vezi reproduktivnog zdravlja, kazala je da je potrebno povećati edukaciju Romkinja u školama jer je kod roditelja prisutan manjak roditeljskih kompetencija u vezi te teme.
Nataša Kovačević, izvršna direktorica IPC-a i voditeljica projekta, rekla je da je njihova pravna pomoć ranije bila usmjerena na statusna pitanja prvenstveno vezana uz državljanstvo. Danas je rad Centra usmjeren na diskriminaciju, ali velika je teškoća što se Romkinje ne usuđuju prijaviti diskriminaciju i nasilje. Predstavnici Policijske uprave brodsko-posavske podijelili su da stanje u romskoj zajednici, prije svega u naselju Josip Rimac, nije lošije od stanja u većinskom stanovništvu, ali da, kao i u općoj populaciji, raste problem ovisnosti o alkoholu i kocki.
Opću ocjenu da je situacija s položajem žena u romskoj zajednici u Slavonskome Brodu bolja potvrdili su i predstavnik lokalne romske udruge Čedo Todorović te predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine Nikola Desanović. Todorović je naglasio da je o reproduktivnom zdravlju potrebno educirati ne samo djevojke nego i mladiće, a Desanović je zaključio da je u zajednici mnogo manje ranih brakova nego ranije.