Obilježavanje Samudaripena 2023 – Komemoracija je dio šireg procesa tugovanja

Foto: Phralipen

Godine 2020. svečano je otvoren Romski memorijalni centar (RMC) u Uštici pored Jasenovca na autentičnoj lokaciji nekadašnjeg ustaškog logora organiziranog od 1942. do 1945. godine kao tzv. “ciganskog logora“. Temeljem odluke koju su vlasti NDH donijele dana 19. svibnja 1942. godine u logor je sustavno deportirana romska populacija s naših prostora, a prema službenom popisu žrtava dostupnom u Javnoj ustanovi spomen-područja Jasenovac radi se o 16 173 ubijenih osoba.

Velika je uloga memorijalnih centara u očuvanju sjećanja na prošle događaje, a posebno na traumatična razdoblja poput genocida stoga je i RMC izgrađen s ciljem očuvanja povijesne istine o Samudaripenu. Realiziran je u skladu s Operativnim planom za romsku nacionalnu manjinu Vlade RH za razdoblje od 2017. do 2020. godine kao mjesto u kojem će biti dostupne informacije o događajima i kontekstu u kojem su se dogodili, omogućavajući posjetiteljima da steknu dublje razumijevanje prošlosti. Kustosi i suradnici RMC-a zajedno s povjesničarima kojima je ovo povijesno razdoblje u fokusu znanstvenog interesa zajedno rade na prikupljanju i adekvatnom prikazivanju relevantnih informacija, arhiva i drugih materijala, a pripremaju i adekvatan edukacijski program za mlade i odrasle, pojedince i grupe posjetitelja.

Prije 2012. godine spomen-ploču na romskom groblju, postavljenu 1971. godine obilazili su pojedinci iz romskog naroda, donosili cvijeće i palili svijeće u spomen na žrtve, a od 2012. godine Savez Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” organizira svečanu komemoraciju u kojoj, iz godine u godinu, uz prisustvo najviših državnih dužnosnika i predstavnika institucija, diplomatskog zbora i drugih gostiju sudjeluje od nekoliko stotina do više tisuća Romkinja i Roma predvođenih predstavnicima i predsjednicima Vijeća romske nacionalne manjine općina, gradova i županija. Na prijedlog saborskog zastupnika Veljka Kajtazija Hrvatski je sabor 12. prosinca 2014. godine proglasio 2. kolovoz Međunarodnim danom sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu/ Samudaripen. To je datum kada je posljednja grupa Roma u Auschwitzu, njih oko tri tisuće pokušala izvesti pobunu, ali su svi pobijeni. Bili su to posljednji Romi u Auschwitzu.

Od 2020. godine kada je RMC izgrađen i svečano otvoren, prostor centra kao i okoliš konstantno se uređuju. Pokrenuta je izgradnja Zida boli, a na granitne ploče ove su godine završno upisana sva imena žrtava. U sklopu programa ovogodišnje svečane komemoracije 2. kolovoza, kao dio kulturnog programa bit će otvorenje Aleje romskih žrtava, Parka pravednice i skulpture Hajrije Imeri Mihaljić, koja je djelo akademskog kipara Marina Marinića, jedine Romkinje koja je proglašena Pravednicom među narodima.

Budući da je u ožujku ove godine 2023. Hrvatska preuzela predsjedanje Međunarodnim savezom za sjećanje na Holokaust (IHRA) SRRH “KALI SARA” sudjeluje u programima koji kroz tematiku sjećanja na holokaust potiču refleksiju, suosjećanje i borbu protiv predrasuda i mržnje. Od 11. do 12. rujna u SRRH “KALI SARA” održat će se druga Međunarodna konferencija o genocidu nad Romima: Suprotstavljanje iskrivljavanju Holokausta i diskriminaciji protiv Roma kroz istraživanje i obrazovanje, a u Romskom edukacijsko-kulturnom centru tom će prigodom biti postavljena izložba radnog naziva „19. svibnja 1942: Genocid nad Romima u Nezavisnoj državi Hrvatskoj“ autora Danijela Vojaka te suradnika Roberta Korenića, povjesničara i kustosa i Sunčice Habus, kustosice.

Od veljače ove godine SRRH “KALI SARA” je i partner na europskom projektu REGARD – Remembering Genocide Against Romani Discrimination (Sjećanjem na genocid protiv diskiriminacije Roma), koji je dio programa Europske komisije “Građani, jednakost, prava i vrijednosti“” Kako bi se kvalitetno odradila priprema za Futur Search Conference odrađena je anketa među osobama romske i ne-romske nacionalnosti  iz javnog, političkog i društvenog života, a koje su odgovarale na pitanja o položaju romske zajednice i problemima s kojima se ona svakodnevno susreće te mogućim rješenjima, o tome koliko su upoznate s genocidom, što znaju o komemorativnim praksama i drugo, a odgovori služe za metodološku pripremu same Konferencije. Partneri na projektu, Institut za istraživanje populacije i socijalnih politika iz Italije (IRPPS-CNR) kao vodeći partner te talijanska romska organizacija civilnog društva Thèm Romanó, rumunjski Centar za romsku kulturu pokrajine Dolj i  SRRH “KALI SARA”  na taj će način dobiti zajednički Akcijski plan za buduće aktivnosti usmjerene na poboljšanje položaja romske nacionalne manjine.

Kulturno događanje u sklopu projekta REGARD svečani je koncert Europskog orkestra za mir kojeg vodi veliki romski glazbenik i profesor glazbe Santino Spinelli. U punom sastavu Europski orkestar za mir održat će večernji koncert  2. kolovoza na zagrebačkom Zrinjevcu, a u manjem sastavu sudjelovat će u prijepodnevnom programu komemoracije u Uštici. Kulturni sadržaj komemoracije, obogatit će i Edis Galushi,  autor i protagonist monodrame Panta Rhei, izvedbom isječka iz dramskog teksta. Fraza “Panta Rhei” (“sve teče” ili “sve se kreće”), a koja opisuje koncepciju Heraklitove filozofije vječnog kretanja, odabrana kao naslov mondrame,  odlično opisuje njezin sadržaj baziran na vječnim migracijama romskog naroda i odnosom neprihvaćanja od strane većinskog stanovništva. Razumijevanje da je promjena neizbježna i stalno prisutna trebalo bi nam pomoći u smislu lakšeg prihvaćanja novog i/ili drugačijeg, razvijanja prilagodljivosti na promjene i spremnosti za osobni i kolektivni rast i razvoj u kojem su stereotipi i predrasude snažan ograničavajući faktor.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime