Danas se obilježava Svjetski dan slobode medija

Foto: pixabay.com

Svake se godine 3. svibnja obilježava Svjetski dan slobode medija. Ustanovljen 1993. godine od strane Glavne skupštine Ujedinjenih naroda, taj dan služi kao podsjetnik o potrebi poštovanja slobode medija i kao povod da se istaknu problemi vezani uz medijske slobode i novinarsku etiku.

Neovisni, slobodni i pluralistički mediji ključni su za zdravo funkcioniranje demokratskih društava, jer osiguravaju transparentnost, ukazuju na odgovornost i zalažu se za vladavinu prava. Sloboda medija polazi od pretpostavke, utvrđene člankom 19. Opće deklaracije UN-a o ljudskim pravima, da su sloboda mišljenja i izražavanja temeljno pravo svake osobe i naroda. Vijeće Europske Unije izdalo je povodom obilježavanja Svjetskog dana priopćenje za javnost u kojem naglašava da je danas više nego ikad prije sloboda izražavanja ključna za sva druga ljudska prava i da uvelike doprinosi oblikovanju budućnosti prava. U priopćenju se također ističe da je sloboda medija danas dovedena u pitanje u većem dijelu svijeta. Novinari, medijski djelatnici i svi oni koji javnosti donose neovisne kvalitetne informacije, razotkrivaju teška kršenja ljudskih prava i zlodjela te pozivaju vlasti da preuzmu odgovornost, sve su češće suočeni s diskreditiranjem, prijetnjama i napadima, među ostalim i kroz dezinformacije.

Na globalnoj razini, trenutno su najviše ugroženi medijski djelatnici u područjima poput Ukrajine i sjeverne Afrike koja su pogođena ratovima i sukobima te oni koji su zbog cenzure i državnih progona, kao u Rusiji ili Afganistanu, u potpunosti izgubili svoju neovisnost. Osim toga, značajna je svakodnevna ugroženost novinarki, koje su izložene stigmatizaciji, seksističkom govoru mržnje, trolanju, seksualnom i rodno uvjetovanom nasilju, a katkad su i žrtve ubojstva.

Prema najnovijoj ljestvici Indeksa slobode medija, situacija se u Republici Hrvatskoj poboljšala, pa je u odnosu na prošlu godinu napredovala za šest mjesta i trenutno se nalazi na četrdeset drugome, ispred susjednih zemalja Slovenije, Srbije i Mađarske. No, kako upozorava Sindikat novinara Hrvatske, ugroženo je fizičko i mentalno zdravlje novinara uslijed izloženosti svakodnevnim pritiscima na poslu zbog previše radnih zadataka i vanjskim pritiscima zbog objavljenih priloga koji utjecajnim pojedincima nisu po volji. Sindikat je Svjetski dan obilježio akcijom “Pet minuta gromoglasne tišine”, kojom je novinare pozvao da na pet minuta zaustave rad i time pošalju poruku da žele slobodu, sigurnost i bolje radne uvjete.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime