Informacije o Romima s invaliditetom iznimno su ograničene, a u svrhu boljeg razumijevanja diskriminacije i društvene isključenosti s kojom se sučavaju Romi s ivaliditetom u Europi ERGO mreža zajedno s Europskim forumom za osobe s invaliditetom provela je istraživanje temeljeno na podacima koje je prikupila Agencija EU za temeljna prava (FRA) i njihovim vlastitim istraživanjem.
Tako je u istraživanju navedeno da 81 posto Roma s nekim invaliditetom rano prekida školovanje. Njih 29 posto s invaliditetom i umjerenim potrebama za potpostom navelo je ‘plaćeni posao’ kao svoju glavnu aktivnost, a kod Roma s invaliditetom i visokim potrebama za potporama taj postotak je i manji. Za Rome s invaliditetom koji podrazumijevaju umjerene potrebe za podrškom, 82 posto se smatra u opasnosti od siromaštva, a 90 posto onih s visokim potrebama za podrškom. Polovica ispitanika s invaliditetmom i umjerenim potrebama za potporom živi u stambenoj deprivaciji dok nema podataka o osobama koje žive u ustanovama.
Preporučuje se povećati vidljivost Roma s invaliditetom i pozabaviti se prazninama u politikama na europskoj i nacionalnoj razini, uključujući provedbu EU strateškog okvira za Rome i EU strategije o pravima osoba s invaliditetom, započeti prikupljati podatke razvrstane po pitanju ravnopravnosti, uključujući etničku pripadnost, ljude koji žive u ustanovama u EU-u i o položaju romske djece s teškoćama u razvoju u udomiteljskim obiteljima te usvojiti sveobuhvatni horizontalni zakon EU-a o jednakosti, zabranjujući, između ostalog, intersekcionalne i višestruke oblike diskriminacije u svim područjima života. Potom se preporučuje povećati iznos potrošnje koji ide na potporu romskoj djeci s teškoćama u razvoju u redovnom obrazovanju i ponuditi obuku i orijentaciju kako bi im se pomoglo u prelasku na otvoreno tržište rada, iskoristiti fondove EU-a i potaknuti države članice da ulože vlastite nacionalne proračune u prve inicijative za (pristupačno) stanovanje te ulagati u ciljane mjere dosezanja kako bi se poboljšao pristup zdravstvenoj skrbi i uslugama dugotrajne skrbi za Rome s invaliditetom. U konačnici, borba protiv segregacije Roma s invaliditetom (uključujući djecu) u segregiranim okruženjima i uključivanje Rome s invaliditetom i njihove organizacije civilnog društva u osmišljavanje, provedbu i praćenje politika koje se na njih odnose, kako bi se povećalo vlasništvo i informiranje završne su preporuke ERGO mreže i Europskog foruma za osobe s invaliditetom.
U Hrvatskoj podaci dostupni kroz projekt Uključivanje Roma u hrvatsko društvo koji se tiču pripadnika romske nacionalne manjine s invaliditetom pokazuju da su približno dvije trećine osoba s tjelesnim invaliditetom muškoga spola, dok među onima s mentalnim poteškoćama prevladavaju žene. Osobe sa senzornim invaliditetom koncentrirane su u međimurskoj regiji i na lokalitetu odvojenom od sela ili grada, dok kod ostalih OSI nije primjetna veća zastupljenost u nekoj regiji ili lokalitetu. Također, isti ističu da su obzirom na manji uzorak u procesu ispitivanja rezultati mogu smatrati tek orijentacijskim što stvara potrebu za detaljnjim i obuhvatnijim istraživanjem na ovu temu.
Ono što takvim osobama posebno otežava svakodnevni život udaljenost je od ustanova medicinske skrbi. Razdaljina mjesta stanovanja od ključnih ustanova, poput domova zdravlja i ljekarni, nije različita – nije ni veća ni manja od one koju moraju prijeći ostali pripadnici romske nacionalne manjine da bi im pristupili, navode u istraživanju.