Brutalnost i netrpeljivost zajednički je nazivnik postupanja policije prema Romima u zemljama EU-a

Foto: pixabay.com

Početkom prosinca 2022. godine u grčkom gradu Solunu ubijen je 16-godišnji mladić romske nacionalnosti Kostas Fragokoulis. Nakon što je na benzinskoj pumpi točio gorivo u vrijednosti od 20 eura, otišao je bez da je platio pa je za njim krenula policijska potjera na motorima. Policajac koji je pucanjem iz vatrenog oružja mladiću zadao teške ozljede od kojih je  ubrzo preminuo u bolnici, izjavio je da ga je potaknulo to što ga je mladić, navodno, tri puta pokušao pregaziti automobilom. Protiv policajca je podnesena optužba za ubojstvo iz nehata i čeka suđenje.

Ovaj je događaj pokrenuo lavinu prosvjeda Roma u Solunu, ali i u  više grčkih gradova među kojima i u Ateni, glavnom gradu Grčke. Romi ističu kako krađa od 20 eura ne opravdava korištenje ovakvih mjera policije, tim više što se na snimkama očevidaca do kojih su došli grčki mediji  vidi da je tijekom incidenta ispaljeno gotovo 20 metaka, te smatraju da su mladića mogli uhapsiti naknadno u njegovom domu. Pa što ako nije platio? Zar su ga morali ubiti? Napravio je grešku, ali su trebali doći i uhapsiti ga u kući, izjavio je otac ubijenog mladića za grčke medije. Na snimkama koje su se pojavile na društvenim mrežama vidjelo se kako je i njega policija maltretirala kad se pojavio ispred zgrade suda, bacila ga na zemlju te ga okružila i držala u tom položaju ne dozvoljavajući da ustane.

Prema podacima iz Udruženja Roma Ellan Passe, u Grčkoj živi oko 300 000 Roma i Romkinja, a u posljednje vrijeme sve je češće nasilno ponašanje policije prema pojedincima, i uporaba sile u slučajevima kada to uopće nije opravdano. To kod mnogih Roma, njihovih organizacija u Grčkoj, ali i u drugim zemljama iz regije i Europe, poput Europskog centra za prava Roma (ERRC) i Romske federacije centralne i zapadne Makedonije  izaziva sumnju da je upravo romska nacionalna pripadnost razlog za takvo ponašanje.

O tome svjedoči i porast broja Roma koji su smrtno stradali ili su ozlijeđeni u sukobima s policijom posljednjih godina. Godine 2008. tijekom noćne policijske intervencije ubijen je 15-ogodišnjak Aleksis Grigoropulos, a 2021. u policijskoj potjeri blizu Atene ubijen je 18-ogodišnji romski mladić Nikos Sabanis, a još jedan tinejdžer je teško ranjen. U tom je slučaju policija ispalila između 30 i 40 hitaca, a u službenom policijskom priopćenju nakon incidenta stajalo je kako su policajci zadobili ozljede te da je mladić imao 20, a ne 18 godina. Pokazalo se da ništa iz objave nije bilo točno, nijedan policajac nije bio ozlijeđen, ubijeni mladić imao je 18 godina, a drugi od 16 godina zadobio je teške ozljede.

Najnoviji  slučaj podijelio je javnost u Grčkoj, jedni traže opravdanje za ponašanje policije, dok drugi smatraju da je ovakvo ponašanje rezultat cjelokupne neadekvatne politike prema Romima koji žive u stalnoj diskriminaciji te im nisu osigurani ni minimalni humani uvjeti za život. Glasnogovornik grčke vlade Giannis Oikonomou za medije je izjavio kako se vrijednost ljudskog života ne može mjeriti nikakvim novčanim iznosom, dok je  puno dublje u uzrok problema ušao glasnogovornik oporbene stranke Syriza Christos Spirtzis rekavši kako društvo ne može više tolerirati klimu straha zbog ekstremne policijske brutalnosti koja rezultira time da obični trivijalni razlozi završavaju smrću mladih ljudi.

Pretjerano nasilje policije i brutalnost u postupanju prema Romima sve je učestalije u mnogim europskim državama. Sjetimo se smrti Stanislava Tomáša u Češkoj 2021. godine koji je umro od ozljeda koje mu je nanio policajac držeći ga na zemlji i pritišćući koljenom. Europski centar za prava Roma navodi još neke svježe slučajeve, poput nasilja nad Romima u  Italiji gdje je krajem studenog 2022. objavljeno da četiri policajca čekaju suočavanje s optužbama za mučenje, lažno svjedočene i pokušaj ubojstva 36 -godišnjakinje koja je nakon policijskog pretresa kuće ostala u komi. Europski sud za ljudska prava također je u više slučajeva donio presude u korist Roma za rasistička zlostavljanja od strane policijskih službenika u Mađarskoj, Slovačkoj i Moldaviji.

U svibnju 2022. ERRC je objavio izvještaj “Brutalnost i netrpeljivost: Postupanje policije prema Romima u EU” u kojem su katalogizirali službena postupanja policije, službene laži i neuspješne istrage, namjerne pokušaje diskreditacije i zastrašivanja žrtava i dugotrajne sudske procese  u Bugarskoj, Mađarskoj, Irskoj, Italiji, Rumunjskoj i Slovačkoj. U zaključku izvještaja navodi se kako su izvješća pružila uvjerljive dokaze da je cijeli sustav kaznenog pravosuđa kada su u pitanju Romi obilježen diskriminatornim stavovima.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime