Pokrenuta nova platforma ERIAC-a – Barvalipe blog So Nakhlo

Foto: screenshot/eriac

U prosincu prošle godine ERIAC je pokrenuo Barvalipe blog koji predstavlja platformu za kritičke romske studije koja umjetnicima, kustosima, kulturnim poduzetnicima, aktivistima i znanstvenicima nudi prostor za objavljivanje članaka i njihovih “produkacija znanja”. Novi blog pod nazivom So Nakhlo u prijevodu s romskog jezika znači “Što se događa” odnosno označava vijesti koje razni društveni dionici proizvode donoseći svoju perspektivu na društvena zbivanja i pojavr, kako bi preispitali ‘upotrebljivu’ prošlost, osporili sadašnjost i prigrlili budućnost.

Kako navode iz ERIAC-a So Nakhlo blog ima za cilj uključiti ne samo stručno recenzirane publikacije, već također uključiti produkcije iskusnih pojedinaca u njihovim područjima, te grupne narative i formate. Urednici pozdravljaju istraživačke eseje, rasprave i razmišljanja koja se bave kritičkim pitanjima, izražavajući kreativna, pa čak i neortodoksna stajališta i preporuke, u promišljenom stilu. Nadalje, ističu važnost mobilizacije članova pokreta za emancipaciju Roma i Putnika, kao i neromskih suradnika. So Nakhlo je revolucionarna platforma, inicijativa za prepoznavanje dugo čekanog mjesta i ‘čuvanja’ nestalih glasova, narativa i ‘skrivenih’ povijesti u obliku rezultata istraživanja, teza, intervencija, kritika, epistema i formalnih ispitivanja, proživljenih iskustava i stručnosti u romskim i putničkim pokretima, te u znanstvenom životu.

Urednici bloga su Anna Mirga-Kruszelnicka, Dezso Mate, Maria Bogdan i Adrian R. Marsh koji je prvi svojim tekstom Re–inventing the Wheel: Romani ‘voices’, knowledge and the erasure of the past otvorio seriju radova. Ne trebamo uvijek iznova izmišljati kotač, a saznanje gdje smo bili i što je izgrađeno u prošlosti ojačat će naše putovanje u budućnost, navodi autor.

Barvalipe blog So Nakhlo pozdravlja radove na temu romske povijesti, identiteta i politika, romskih pokreta i aktivizma, romske feminističke misli i proizvodnje znanja, anticiganizma i antiromskog rasizma, romske povijesti umjetnosti i kulturnih narativna, jezika te obrazovanja.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime