U povodu 11. srpnja, Dana sjećanja na genocid u Srebrenici, diljem svijeta održavaju se komemorativni skupovi, a u Srebrenici se komemoraciji pridruže brojni gosti, visoki uzvanici, prijatelji i svjedoci genocida.
Nakon uspješno okončanog projekta usmene povijesti za 2021. godinu tijekom kojeg je snimljeno više od 150 sati video materijala, a u kojem je sudjelovalo 56 muškaraca i 44 žene, Memorijalni centar Srebrenica u najavi ovogodišnje komemoracija posebnu pažnju posvećuje ulozi žene u borbi za pravdu.
Poruka obilježavanja 27. godišnjice genocida je isticanje odgovornosti društva da jasno prizna i oda počast ubijenim i nestalim ženama i djevojkama u genocidu u Srebrenici i širom istočne Bosne. Smatramo to važnim u vremenu negiranja, minimiziranja i opravdavanja genocida. Također, smatramo historijski bitnim da se prizna činjenica da su žene bile dijelom Marša smrti, da su žene bile žrtve prisilnih deportacija i progona po padu Srebrenice. Konačno, kroz ovu poruku napominjemo na ulogu žene u herojskom opstanku enklave Srebrenice, a kasnije u borbi za traganjem za nestalim, svjedočenjem za pravdu, te neumornim djelovanjem koje je dovelo do uspostave Memorijalnog centra u Potočarima, navode na stranici Memorijalnog centra Srebrenica, te dodaju da su žene igrale i važnu ulogu u procesu identifikacije nestalih, istraživačkom radu o genocidu, procesuiranju odgovornih za genocid, radu Memorijalnog centra i brojnim inicijativama, te da sve one zaslužuju priznanje za svoj neumorni rad u borbi za pravdu.
Tako Udruženje “Pokret majki enklava Srebrenica i Žepaˮ, Memorijalni centar Srebrenica i Centar za postkonfliktna istraživanja organiziraju međunarodnu konferenciju Heroine Srebrenice. Konferencija će 10. srpnja u Memorijalnom centru Srebrenica okupiti žene koje su preživjele genocid, ali i aktivistkinje, akademike i predstavnice udruženja žrtava i preživjelih, te organizacije civilnog društva koje rade na očuvanju istine o genocidu kroz perspektive žena.
Multidisciplinarni projekt ‘Heroine Srebrenice’ između ostalog uključuje i produkciju umjetničke instalacije ,’Majčina marama’ i međunarodnu konferenciju u Srebrenici, sve s ciljem obilježavanja 27 godina od genocida u Srebrenici kroz iskustva žena. Instalacija ‘Majčina marama” će na simboličan način predstaviti marame i šalove koje Srebreničke majke, sestre i supruge, ali i ostale žene širom BiH, regiona i svijeta koriste u svakodnevnom životu, ali i pri spomenu na svoje najmilije. Instalacija će nakon izlaganja postati dio trajnih umjetničkih postavki u Memorijalnom centru Srebrenica, navode iz Centra za postkonfliktna istraživanja. Informacije o sudjelovanju u umjetničkoj instalaciji “Majčina marama” dostupne su ovdje.