Svjetski indeks slobode medija: Polarizacija među državama na međunarodnoj razini

Foto: pixabay.com

Izdanje Svjetskog indeksa slobode medija za 2022. godinu koje ocjenjuje stanje novinarstva u sto osamdeset svjetskih zemalja i teritorija, a koje je objavljeno početkom svibnja, navodi učinke globaliziranog i nereguliranog internetskog informacijskog prostora koji potiče lažne vijesti i propagandu.

Kako navode na svojoj stranici, na međunarodnoj razini, demokracije su oslabljene asimetrijom između otvorenih društava i despotskih režima koji kontroliraju svoje medije i online platforme dok vode propagandne ratove protiv demokracija.

Ruska invazija na Ukrajinu započeta krajem veljače ove godine odražava taj proces budući da je, kako spominju, fizičkom sukobu prethodio propagandni rat. Tako se Ukrajina nalazi na 106. mjestu po svjetskom indeksu slobode medija dok je Rusija zauzela 155. mjesto. Na posljednjem, 180. mjestu, nalazi se Sjeverna Koreja, ispred nje su Eritrea, Iran, Turkmenistan, Myanmar i Kina. Kada promatramo slobodu medija u Hrvatskoj i regiji indeks pokazuje da smo u prvoj polovici – Hrvatska na 48, Slovenija na 54, Sjeverna Makedonija na 57, Kosovo na 61, Crna Gora na 63, Bosna i Hercegovina na 67. te Srbija na 79. mjestu.

Na vrhu ljestvice nalaze Norveška, Danska, Švedska, potom Estonija, Finska, Irska, Potrugal i Costa Rica.

Radeći sa stručnjacima iz akademskog i medijskog sektora, Reporteri bez granica, razvili su novu novu metodologiju za sastavljanje 20. po redu svjetskog indeksa slobode medija. Nova metodologija definira slobodu tiska kao učinkovitu mogućnost za novinare, kao pojedince i grupe, da odabiru, proizvode i šire vijesti i informacije u javnom interesu, neovisno o političkom, gospodarskom, pravnom i društvenom uplitanju, i bez prijetnji njihovim fizičku i psihičku sigurnost. Kako bi se odrazila složenost slobode medija, sada se koristi pet novih pokazatelja za sastavljanje Indeksa i to politički kontekst, pravni okvir, ekonomski kontekst, sociokulturni kontekst i sigurnost.

U veljači ove godine posjetom Vere Juorove, potpredsjednice Europske komisije za vrijednosti i transparentnost, Reporteri bez granica pozvali su Europu da zajedničkim snagama omoguće pravo na informiranje na najvišoj mogućoj razini, obzirom da će ove godine biti dovršen Zakon o digitalnim uslugama Europske unije i početak rada Komisije na Zakonu o slobodi medija u Europi.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime