Posjet Nacionalnom savjetu romske nacionalne manjine Republike Srbije

Foto: SRRH "KALI SARA"

Na poziv Nacionalnog savjeta romske nacionalne manjine Republike Srbije u dvodnevnom posjetu u Srbiji bili su Veljko Kajtazi, saborski zastupnik dvanaest nacionalnih manjina, Suzana Krčmar, predsjednica Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” i njezin savjetnik Stanko Borić.

Prvog dana boravka 16. prosinca 2021. posjetili su stratiše u mjestu Jabuka kraj Pančeva, položili vijenac na spomen obilježje postavljeno u sjećanje na više od 12 tisuća ubijenih Roma, Židova i Srba za vrijeme Drugog svjetskog rata te prisustvovali komemoraciji. Nakon 75 godina konačno se počelo govoriti o stradanju Roma za vrijeme Drugog svjetskog rata, rekao je Veljko Kajtazi nakon komemoracije i dodao kako se u svim državama u Europi predugo zaboravljalo na romske žrtve iako je broj ubijenih Roma u nacističkim logorima zaista zastrašujuć. Predstavnici Nacionalnog savjeta romske nacionalne manjine Republike Srbije ove su godine povodom 2. kolovoza Međunarodnog dana sjećanja na romske žrtve genocida za vrijeme Drugog svjetskog rata prisustvovali komemoraciji koju smo organizirali u Uštici pored Jasenovca, položili su vijenac, posjetili Zid boli i Romski memorijalni centar te smo  tom smo prigodom započeli i našu suradnju koja se nastavila tijekom drugog Kongresa mladih Roma u listopadu u Zagrebu, a kada smo se preliminarno dogovorili i za naš posjet Srbiji, objasnio je Kajtazi.

Nakon komemoracije uslijedila je posjet parlamentu Republike Srbije i sudjelovanje na sjednici Pododbora za pitanja Roma u Narodnoj skupštini RS. Sjednicom je moderirala zastupnica Sandra Joković, predsjedao je zastupnik Dragoljub Acković, a uz goste iz Hrvatske sjednici su prisustvovali predstavnik Fonda za obrazovanje Roma (REF) Adi Sinani i predstavnica Europskog romskog instituta za umjetnost i kulturu (ERIAC) Jadranka Ivković. Iako je sjednica imala jednu jedinu temu na dnevnom redu, a to je njegovanje kulture sjećanja na stradale Rome u Drugom svjetskom ratu, naš je razgovor potrajao više od dva sata tijekom kojih smo razmijenili iskustva i o, primjerice, položaju pripadnika romske nacionalne manjine u Hrvatskoj i Srbiji. U ime našeg domaćina Nacionalnog savjeta romske nacionalne manjine u RS, sjednici su prisustvovali predsjednik savjeta Dalibor Nakić, predsjednica Izvršnog odbora Pava Čabrilovski, zamjenik predsjednika Aleksandar Balinović, generalni tajnik Dejan Vlajković te član savjeta i predsjednik Kulturnog centra Roma u Pančevu Stevan Jovanović, a koji su naš posjet i boravak u Srbiji organizirali zaista do zavidnih detalja te omogućili sadržajne i konstruktive razgovore, dogovore i razmjene iskustava, pohvalio je domaćine zastupnik Kajtazi. Bio sam iznenađen koliko su dobro upoznati s radom i projektima Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” i s mojim osobnim radom. Postavljali su nam konkretna pitanja na koja smo mi isto tako davali vrlo konkretne odgovore, pokušavanjući ih upoznati s načinima i modelima za najučinkovitiju realizaciju na terenu prema našim iskustvima.

Zastupnik Kajtazi, predsjednica SRRH “KALI SARA” Krčmar i savjetnik Borić, posjet Nišu započeli su obilaskom romskog naselja “Jevrejsko groblje” u kojem su razgovarali s mještanima o njihovim svakodnevnim problemima, a svečani dio programa u Kulturnom centru Roma u Nišu započeo je intoniranjem romske himne Đelem, đelem, nakon čega je uslijedilo obraćanje domaćina i gostiju. Direktor Kulturnog centra u Nišu i član Nacionalnog savjeta Svetislav Jovanović, potpredsjednik Izvršnog odbora centra Igor Paunović i zamjenica gradonačelnice Niša Dušica Davidović poveli su goste u obilazak Kulturnog centra i detaljno ih upoznali s radom, a zastupnik Kajtazi se rado uključio i u radionicu s djecom predškolskog uzrasta koja je bila u tijeku.

Dvodnevni posjet Srbiji završio je razgovorima o nastavku suradnje i pripremama za potpisivanje sporazuma između Saveza Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” i Kulturnog centra Roma u Nišu o međunarodnoj kulturnoj suradnji o čemu će zasigurno vrlo skoro ponovno biti govora.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime