Nacionalna skupina za unapređenje socijalne dimenzije visokog obrazovanja, koja u sklopu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta djeluje s ciljem provedbe Plana mjera za unaprjeđenje socijalne dimenzije visokog obrazovanja za razdoblje 2023. – 2025., objavila je novu verziju dokumenta Podzastupljene i ranjive skupine u visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj. U odnosu na originalnu verziju iz 2016. godine na kojoj se nalazi 17 skupina studenata, uvedene su nove dvije ranjive skupine, studenti s dodatnim obiteljskim obavezama te studenti koji dolaze iz jednoroditeljskih obitelji ili obitelji bez roditelja. Ovaj popis važan je jer služi kao temelj za provedbu različitih mjera za unaprjeđenje socijalne dimenzije visokog obrazovanja i na nacionalnoj razini i na razini visokih učilišta.
Među ranjivim skupinama studenata nalaze se i studenti pripadnici romske nacionalne manjine. Kada je 2015. godine Nacionalna skupina osnovana, upisano je bilo samo sedam studenata pripadnika romske nacionalne manjine. U akademskoj godini 2023./24., prema podacima o broju stipendija koje dodjeljuje Ministarstvo, broj studenata povećao se na 55. Uz stipendije Ministarstva, dodatna je pogodnost Program potpore u odgoju i obrazovanju pripadnika romske nacionalne manjine koji predviđa osiguravanje smještaja u studentskom domu za 11 studenata, dok Zdravstveno veleučilište u Zagrebu ima posebno upisno mjesto za jednog studenta ili studenticu romske nacionalnosti.
Kako stoji u novoj verziji dokumenta o ranjivim skupinama u visokom obrazovanju, sami korisnici mjera pozitivne diskriminacije prema njima imaju ambivalentan stav smatrajući da, uz to što su korisne, dodatno doprinose stigmatizaciji. Kako bi se potreba za stvaranjem posebnih mjera za ranjive skupine studenata smanjila, u verziji Popisa iz 2016. godine navodi se da je jedan od prvih koraka unaprjeđenje kvalitete obrazovanja na nižim razinama – odnosno u osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju.