Građanska i politička prava u Hrvatskoj općenito se poštuju, iako je korupcija u javnom sektoru ozbiljan problem, navedeno je u 50. po redu godišnjem izvješću koje provodi Freedom House. Više od svega, pet desetljeća izvješća o slobodi u svijetu pokazuju da je zahtjev za slobodom univerzalan, nadalje je istaknuto kao i činjenjica da je u prvom izdanju izvješća 44 od 148 zemalja ocijenjeno slobodnima dok je danas takav slučaj s 84 od 195 zemalja. Tijekom proteklih 50 godina, konsolidirane demokracije ne samo da su izašle iz duboko represivnih okruženja, već su se pokazale i nevjerojatno otporne u suočavanju s novim izazovima.
U slučaju Hrvatske istaknuta je zabrinutost zbog prisutnosti krajnje desnih skupina i osoba koje zastupaju diskriminatorne vrijednosti u javnom životu, a romska nacionalna manjina navedena kao jedna od skupina suočena s diskriminacijom. Hrvatska je u usporedbi s prošlom godinom izgubila jedan bod i to u području političkih prava te ove godine dobiva 84 boda – 35 u području političkih prava od ukupno 40, i 49 u području društvenih sloboda od mogućih 60.
U izvješću je istaknuto uhićenje nekadašnjeg ministra graditeljstva Darka Horvata te priključenje Hrvatske Schengeskom prostoru kao i uvođenje eura, ali i prisutnost visoke polarizacije medija u Hrvatskoj unatoč činjenici da su mediji općenito slobodni od otvorenog političkog uplitanja. Podsjećamo da je prošlogodišnje izdanje Svetskog indeksa slobode medija koji ocjenjuje stanje novinarstva Hrvatsku smjestio na 48. mjesto, u prvoj polovici, te kao prvu u regiji. Također, navedena je zabrinutost židovskih zajednica i drugih skupina zbog slučaja negiranja Holokausta i isticanja simbola i slogana povezanih s ustaškim režimom i stradanjima tijekom Drugog svjetskog rata.
U regiji Slovenija ima 95 bodova, Sjeverna Makedonija 68, Crna Gora 67, Srbija 60 bodova kao i Kosovo te Bosna i Hercegovina 52 boda.