Sukladno Zakonu o ravnopravnosti spolova, krajem ožujka 2025. godine pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Hrvatskom je saboru predala svoje redovito godišnje izvješće o radu za prošlu, 2024. godinu. Na više od 300 stranica nalazi se iscrpan i cjelovit pregled rada ureda pravobraniteljice, od čega se najveći dio odnosi na analizu ravnopravnosti spolova po područjima kao što su zapošljavanje i rad, rodno utemeljeno nasilje, roditeljska skrb, LGBTIQ osobe, obrazovanje, politička participacija, rizici višestruke diskriminacije, reprodukivno zdavlje ili zakoni i propisi. U sekciji posvećenoj rizicima višestruke diskriminacije nalazi se analiza položaja pripadnica nacionalnih manjina, gdje se najveći dio odnosi na položaj Romkinja.
Polazeći od činjenice da se Romkinje nalaze u posebno nepovoljnom položaju kao skupina izložena riziku višestruke diskriminacije, pravobraniteljica govori da je posebnu pažnju potrebno pridati provedbi i praćenju ishoda provedbe nacionalnih strateških dokumenata kao temeljnom sredstvu za realizaciju utvrđenih ciljeva. Kao ciljeve za unapređenje položaja Romkinja pravobraniteljica navodi poboljšanje reproduktivnog zdravlja Romkinja i pristupa zdravstvenoj zaštiti, prevenciju ranih brakova i maloljetničkih trudnoća, prevenciju ranog napuštanja školovanja, povećanje informiranosti o rodno utemeljenom nasilju te korištenje instituta posebnih mjera predviđenog Zakonom o ravnopravnosti spolova i Zakonom o suzbijanju diskriminacije.
Uz ove ciljeve i preporuke, u analizi položaja pripadnica nacionalnih manjina, s posebnim naglaskom na položaju Romkinja, pravobraniteljica je dala pregled vlastitih aktivnosti u izvještajnoj godini. Tako je u travnju sudjelovala na obilježavanju Međunarodnog dana žena u Savezu Roma u RH “KALI SARI”, u svibnju na završnoj konferenciji projekta “REGARD – Remembering Genocide Against Roma Discrimination” (“Sjećanjem na genocid protiv diskriminacije Roma”) također u organizaciji SRRH “KALI SARE”, u rujnu na okruglom stolu “Monitoring Effective Access to Quality Healthcare” (“Praćenje učinkovitog pristupa kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti) u organizaciji Europske mreže tijela za jednakost (EQUINET), Europskog saveza za javno zdravstvo (EPHA) i Visokog povjerenik Ujedinjenih naroda za ljudska prava (OHCHR), a u studenom na radionici Pravnog fakulteta u Zagrebu “Rodna dimenzija hrvatske manjinske politike – GEMINI”.
Završno, pravobraniteljica se osvrnula na aktivnosti u Ujedinjenim narodima, gdje je u kolovozu Odbor UN-a za ukidanje rasne diskriminacije (CERD) usvojio preporuku o rasnoj diskriminaciji u uživanju prava na zdravlje, a Opća skupština UN-a u tematskom izvješću ukazala na neprihvatljivost dječjih, ranih i prisilnih brakova.