Zalažem se za tebe, zalažem se za sebe

  • EnglishEnglish
  • Romani chibRomani chib
  • Foto: Lurko Festival

    Projekt I stand up for you/I stand up for yourself, koji je osvojio drugu nagradu na ovogodišnjoj SozialMarie, jedinstven je, inovativan i umjetnički pokušaj sprječavanja seksualnog iskorištavanja i trgovine ljudima kroz kazališne predstave i dramske radionice koje potiču samousavršavanje. Program su osmislile tri nevladine udruge – KV Teatar, kazalište posvećeno bavljenju suvremenim ženskim problemima i neistraženim tabu temama, čije se djelovanje temelji na aktivnom društvenom angažmanu umjetnosti; Horizon Group, nezavisna kazališna skupina čija je misija stvoriti više solidarnosti i suosjećanja u mađarskom društvu. Vjeruju u ulogu i dužnost umjetnosti da mijenja društvo, a svojom zadaćom smatraju jačanje individualne i kolektivne samorefleksije jer je život u zdravom i radosnom društvu u zajedničkom interesu; te Zaklada Anonymous Ways, nevladina organizacija koja nudi program rehabilitacije u 12 koraka za žrtve prostitucije u njihovim skloništima. Program je omogućio terensko iskustvo u podizanju svijesti među stručnjacima o traženju izlaza za žrtve.

    Seksualno iskorištavanje i trgovina ljudima sve je veći društveni izazov globalno gledajući. Yvette Feuer, glumica i kazališna pedagoginja, aktivna u grupi Horizont, navodi da je u Mađarskoj oko 23.000 djece koja odrastaju pod državnom skrbi izloženo povećanom riziku od trgovine ljudima i prostitucije te redovito zlostavljano i suočeno s poteškoćama u integraciji u društvo. U Mađarskoj postoji nedostatak društvene usmjerenosti i solidarnosti prema problemu. Sama ideja za izradu projekta koji se bavi ovim pitanjem došla je od strane jedne novinarke. To nas je inspiriralo da stvorimo i proširimo kazališnu predstavu s radionicama nakon izvedbe diljem zemlje, predstavu u kojoj je društveno istraživanje dio kreativnog procesa, a ciljna skupina djece i odraslih uključena je u stvaranje. Cilj je cijelo vrijeme bila prevencija i društvena senzibilizacija. Počeli smo surađivati ​​s velikim domom za nezbrinutu djecu u istočnom dijelu zemlje, u Nyírszőlősu, i istovremeno razvijati materijal za predstavu i provoditi društveno istraživanje.

    Na pitanje o percepciji ljubavi u odnosu između “ljubavnika – dečka” i žrtve, objašnjava da takva ljubav ne postoji, te da je to najteže što žrtva mora osvijestiti. To je pretvaranje, metoda sustavnog približavanja žrtvi, tjerajući je/njega da vjeruje da je ‘ljubavniku’ stalo kako bi razvili povjerenje prema njemu. A on je zapravo makro i sve što želi je još jedan plijen na kojem će zaraditi novac. Laže, isprva se služi lukavstvom i prisilom, te tjera žrtvu da se emotivno veže i postane ovisna o njemu. To je užasna zamka. I tu nema ljubavi, nikakve.

    Od 2018. godine, navodi Feuer, nacionalna policija je ključni partner u organizaciji konferencija o prevenciji kriminaliteta i zaštiti žrtava te pružanju financiranja novoj ciljanoj skupini (policiji) od strane Ministarstva unutarnjih poslova. Razvili smo radionicu nakon nastupa posebno za policajce, s visokim i nižim činovima, s ciljem stvaranja više senzibiliteta prema žrtvama i oblikovanja ukupnog stava policije. Iako je stalan angažman potreban kada je riječ o ovoj temi ipak je prisutna veća vidljivost projekta otkad je osvojio nekoliko nagrada. Ministarstvo unutarnjih poslova s ​​nama je sklopilo ugovor za još 30 izvedbi do kraja 2026. godine. ‘Anonymous Ways’ redovito provode kampanje kako bi skrenuli pozornost i prikupili sredstva kako bismo pomogli što većem broju žrtava. Nemam podataka koliko djevojaka traži pomoć, ali činjenica da nastupom i radionicom dopiremo do većeg broja mladih povećava šanse za prevenciju – što je ključno.

    Komentiraj

    Unesite svoj komentar
    Unesite svoje ime