U Vijećnici Filozofskog fakulteta 7. studenog 2024. godine održala se završna konferencija jednogodišnjeg projekta “Upoznajmo se – Te pendžarkeras amen” romske udruge Perspektive. Projekt je kroz predavanja o ključnim elementima romske kulture, kroz studijska putovanja i druge aktivnosti imao za cilj afirmirati Rome kao manjinsku zajednicu i doprinijeti njihovom većem uključivanju u društvo.
Na završnoj konferencije, uz pozdravne govore dekana Filozofskog fakulteta Domagoja Tončinića, ravnatelja Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar Željka Holjevca, predsjednika udruge Perspektive Ramiza Ajdina te obraćanja sudionikā konferencije – predstavnikā različitih gradskih ureda, obrazovnih ustanova i udruga – središnji događaj konferencije bilo je predavanje “O suptilnom identitetu romskoga jezika u 21. stoljeću” profesora romistike na Filozofskom fakultetu Ljatifa Demira.
Govoreći o suptilnosti romskog jezika, Demir je u vidu imao dvije različite razine. S jedne strane, to je istančanost i dovitljivost romskog jezika koji bogatstvom svojih struktura, primjerice leksikom, uspijeva zadovoljiti potrebe svojih govornika. Međutim, suptilnost znači i krhkost koja ponajviše proizlazi iz odsustva standarda kojim bi svi varijeteti jezika dobili čvrsti okvir. Krhkost također proizlazi iz ugroženosti jezika s različitih strana pa je tako Demir izdvojio nekoliko općenitih mjera koje bi trebale doprinijeti očuvanju romskog jezika. Kao prvu naveo je priznavanje i poštovanje baštine i njezino cirkuliranje kroz izdavaštvo i medije. Kazao je zatim da bi romski jezik, kultura i povijest morali biti dio visokoškolskih institucija i škola u kojima će se angažirati odgovarajući kadar i koristiti odgovarajuća literatura. Romski bi jezik, nadalje, trebalo koristiti u svim sferama, a jednako važna uloga u svim ovim zadaćama očuvanja leži kako na samim Romima tako i na ne-Romima i relevantnim institucijama.