Grattan Puxon britanski je borac za prava Roma koji je po profesiji novinar. Nakon što je odbio regrutaciju u vojsku iz rodne Engleske prebjegao je u Irsku gdje se susreo s Irskim Putnicima i pridružio se njihovom nomadskom načinu života. U Englesku se vratio 1966. i iste godine bio jedan od osnivača britanskog Romskog vijeća u Kentu čiji je bio prvi tajnik. Vijeće je pod Puxonovim vodstvom pokrenulo kampanju pasivnog otpora protiv nasilnih deložacija romskih karavana s javnih parcela, što je izazvalo veliki interes medija. Kampanjom je izvršen pritisak da se donese Uredba o lokacijama karavana (1968) čime su općinska vijeća u Engleskoj bila obvezna Romima omogućiti lokacije za karavane. Puxon se kroz cijelu karijeru borio protiv deložacija u romskim naseljima, nudio podršku i smjernice za one koji su pogođeni istima. Uz to, pomagao je i tražiteljima azila iz romske zajednice.
Puxon je uključen u međunarodne pokrete koji doprinose pravima romskih zajednica. Sudjelovao je u organizaciji Prvog Svjetskog kongresa Roma u Londonu 1971. godine. Budući da se do tada politički i društveni položaj Roma stoljećima definirao izvan romske zajednice, ovaj je događaj označio prekretnicu u povijesti romske borbe za vlastiti identitet te društveni, ekonomski i kulturni razvoj. Sudionici Kongresa svoj su rad organizirali u pet komisija, za obrazovanje, socijalna pitanja, ratne zločine, kulturu i jezik, a Puxon je svoj doprinos dao sudjelovanjem u Komisiji za ratne zločine koja je prisutne informirala o radu male studijske grupe u kojoj su uz njega bili Faik Abdi i Donald Kenrick te koja je u ime Međunarodnog komiteta Roma tri godine istraživala nacističke zločine počinjenje nad romskim narodom. Na ovom je kongresu Puxon izabran za generalnog tajnika Međunarodne romske unije. Nakon Trećeg Svjetskog kongresa Roma u Njemačkoj 1981. na mjestu generalnog tajnika zamijenio ga je Rajko Đurić.
Puxon, rođen u Engleskoj, živio je u Grčkoj, Makedoniji, Srbiji i SAD-u. U Grčkoj je 1970-ih uređivao prvi međunarodni časopis na romskom jeziku Loli Phabai (Crvena jabuka). Uz brojne pamflete i članke, napisao je nekoliko knjiga o povijesti i iskustvima romskog naroda poput On The Road (1967), Rom: Europe’s Gypsies (1973) i roman Free Born Traveller (2007). U koautorstvu s istaknutim britanskim romologom Donaldom Kenrickom je napisao prvu sveobuhvatnu studiju o genocidu nad Romima The Destiny of Europe’s Gypsies (1972) koja je objavljena više puta na čak osam svjetskih jezika, uključujući i romski. Cijeli njegov život obilježila je borba za prava Roma i Putnika pa je tako sudjelovao i na prvom sastanku romske delegacije s članovima Odbora Vijeća Europe koje se tek upoznavalo s položajem Roma i Putnika u zemljama EU-a. Trenutačno radi kao organizator u Ustibenu, organizaciji kreiranoj kako bi koordinirala političke aktivnosti britanskih Roma.