S prvim danom ožujka ove godine predsjedanje Međunarodnim savezom za sjećanje na Holokaust (IHRA-om) od Hrvatske je s temom “In Plain Sight” (“Usred bijela dana”) i s lordom Ericom Pricklesom kao predsjedavajućim preuzelo Ujedinjeno Kraljevstvo.
Hrvatsko predsjedanje središnjom međuvladinom organizacijom posvećenom razumijevanju genocida nad Židovima, Romima i drugim narodima u Drugom svjetskom ratu, sjećanju na taj genocid te preveniranju sličnih budućih tendencija trajalo je od 1. ožujka 2023. do 1. ožujka 2024. godine pod motom “Future of Remembrance” (“Budućnost sjećanja”). IHRA je hrvatsko predsjedanje ocijenila kao uspješno navodeći kako su se tijekom njega usvojili ključni resursi poput Preporuka za unaprjeđenje pristupa arhivima, Povelje o očuvanju spomen-područja i Razmišljanjā o terminologiji za uspoređivanje Holokausta, da se zatim povodom desete obljetnice Radne definicije IHRA-e o poricanju i iskrivljavanju istine o Holokaustu izradio nacrt novog izvješća o borbi u suzbijanju iskrivljavanja Holokausta te da se, naposljetku, održala Druga međunarodna konferencija o genocidu nad Romima i borbi protiv antiromizma. S druge strane, domaće nevladine organizacije, prije svega Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, bile su oštrije i hrvatsko su predsjedanje IHRA-om kritizirale zbog zatvorenosti prema javnosti i selektivnog pristupa povijesti.
Ujedinjeno Kraljevstvo predsjedanje je preuzelo pod motom “Usred bijela dana” inspiriranim razgovorom kojeg je lord Eric Prickles vodio s Ivorom Perlom, Židovom koji je preživio Holokaust i koji je rekao da se horor u logorima događao usred bijela dana, sa svijetom koji ga je gledao. U vezi s time, Prickles je početkom predsjedanja kazao da će njihov fokus biti na osvjetljavanju naravi društva koje je dopustilo ubojstvo šest milijuna Židova. Istražit ćemo, rekao je dalje, zašto su toliki ljudi svjedočili Holokaustu, olakšali ga, sudjelovali u njemu i zapravo imali koristi od njega.
Tijekom prve plenarne sjednice održane u Glasgowu krajem lipnja, na kojoj se okupilo više od 200 stručnjaka i diplomata iz 35 zemalja članica IHRA-e i osam zemalja promatračica, jedan od prioriteta bilo je jačanje IHRA-inih procedura i učinkovitosti. Pokrenut je također Forum za pristup arhivima u kojem će zemlje članice moći dijeliti svoja iskustva i zajednički raditi na izazovima s kojima se susreću pri očuvanju arhivskih materijala povezanih s Holokaustom. Očekuje se da će Forum u punom kapacitetu biti dostupan do početka iduće plenarne sjednice koja će se održati u prosincu ove godine u Londonu.
Na sjednici u Glasgowu predstavljeni su i projekti “Moj rodni grad” i “Povijest Holokausta u 80 predmeta”. Cilj prvog od navedenih projekata jest ohrabriti školarce starije od 14 godina da istražuju lokalne elemente povijesti Holokausta i drugih nacističkih progona u Ujedinjenom Kraljevstvu i drugim zemljama članicama IHRA-e. U prosincu će u Londonu škole koje sudjeluju u projektu imati priliku prikazati rezultate svojih istraživanja. Drugi projekt, “Povijest Holokausta u 80 predmeta”, odnosi se na 80. godišnjicu oslobođenja Auschwitza koja će se obilježiti 27. siječnja iduće godine. Za vrijeme sjednice u Glasgowu, na škotskom nacionalnom stadionu Hampden Parku predstavljena je također inicijativa za borbu protiv antisemitizma u sportu, u sklopu koje je predstavljen IHRA-in vodič za implementaciju Radne definicije antisemitizma namijenjen sportskim institucijama.
Ususret londonskoj sjednici, u planu je održavanje radionica na temu utjecaja umjetne inteligencije na sjećanje na Holokaust i obrazovanje o njemu. Prepoznato je, naime, da umjetna inteligencija, pored toga što može biti snažan alat za istraživanje i veću informiranost, predstavlja opasnost od zlouporabe u svrhu širenja dezinformacija te antisemitizma i drugih oblika diskriminacije. Uz problematiku umjetne inteligencije, planirano je da u Londonu, kao i u Glasgowu, predmet zasjedanja budu jačanje IHRA-inih procedura te poboljšanje suradnje i razmjene između zemalja članica.
Kao jedna od posljednjih aktivnosti za vrijeme predsjedanja Ujedinjenog Kraljevstva, krajem siječnja iduće godine obilježit će se 25. godišnjica donošenja Stockholmske deklaracije, osnivačkog IHRA-inog dokumenta.