Korozivni učinak poricanja genocida u postgenocidnim društvima

Foto: pixabay.com

Institut Harriman iz SAD-a 10. listopada organizira raspravu na temu poricanja genocida koja će se moći pratiti i online. Uz posebnu savjetnicu za prevenciju genocida Alice Wairimu Nderitu i profesora s Pravnog fakultet u Columbiji, raspravi će prisustovati i Velma Šarić, osnivačica i predsjednica Centra za istraživanje postkonflikata, Sarajevo te osnivačica Zapadnobalkanske koalicije za prevenciju genocida i masovnih zločina.

Poricanje genocida ne samo da zloupotrebljava povijest, uključujući suvremenu povijest, već također vrijeđa preživjele i produžava izvorne zločine. Poricanje je posljednji čin koji nikad ne završava za preživjele. Ova rasprava nastoji zaroniti u suvremeno poricanje genocida na Balkanu i šire. U raspravi će se također ispitati neke od paralela suvremenog poricanja genocida i njegovih paralela s iskrivljavanjem holokausta koje hara Europom i šire, navode ispred Harriman instituta.

U hrvatskom kontekstu podsjećamo na otvorenu izložbu pod nazivom “19. svibnja 1942: Genocid nad Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj / Samudaripen“, koja će ponovo biti otvorena za javnost od 9. studenog do 15. prosinca 2023. godine u prostoru Romskog edukacijsko-kulturnog centra u Zagrebu. Postav izložbe fokusiran je na važan datum u vezi stradanja Roma, 19. 5. 1942. godine, kada su vlasti Nezavisne Države Hrvatske donijele odluku o deportaciji svih Roma iz NDH u jasenovački sustav logora. Pored tog središnjeg dijela, izložba pokriva i širu povijest Roma: njihovo naseljavanje u Europi i Hrvatskoj, progon na istim područjima te razdoblje uoči Drugog svjetskog rata. Osim prikaza stradanja za vrijeme NDH, izložba nudi uvid i u spašavanja Roma, otpore koje su Romi pružali te u njihova svjedočanstva. Autor izložbe je Danijel Vojak, a stručni suradnici Sunčica Nagradić Habus i Robert Korenić.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime