Vlada RH usvojila je 14. rujna 2023. odluke vezane uz 5. paket mjera pomoći za ublažavanje inflacije i rasta cijena energenata. Cilj mjera jest zadržati nisku cijenu energije, štititi od inflacije, pomoći potporama i poticajima te smanjiti energetsku potrošnju. Nove mjere vrijedne su 464 milijuna eura i provodit će se od listopada 2023. do ožujka 2024. godine.
Što se tiče električne energije za kućanstva, cijena ostaje ista, a povisuje se polugodišnji prag s 2.500 na 3.000 kilovat sati, što znači da kućanstva mogu potrošiti više struje po istoj cijeni. Cijena plina za kućanstva, javni i neprofitni sektor također ostaje ista i zadržava se do 1. travnja 2024. godine. U većim gradovima, za toplinsku energiju za kućanstva i poduzetnike ostaje nepromijenjena jedinična cijena za sve toplinske sustave.
U vezi zaštite od inflacije, jedna od mjera je potpora umirovljenicima. Za 720 tisuća umirovljenika s mirovinom do 700 eura do kraja godine bit će isplaćena jednokratna naknada, pri čemu su prvi put obuhvaćeni i zaposleni korisnici mirovina. Isplate će se odvijati u dva ciklusa: za korisnike obveznog mirovinskog osiguranja naknada će biti isplaćena najkasnije u listopadu 2023. godine, dok će za korisnike iz država s kojima Hrvatska ima sklopljen međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju ili koje primjenjuju uredbe EU naknada će biti isplaćena najkasnije u prosincu 2023. godine. Iznos jednokratne kretat će se ovako:
- 160 eura za ukupno mirovinsko primanje do 300 eura
- 120 eura za ukupno mirovinsko primanje od 300,01 do 435 eura
- 80 eura za ukupno mirovinsko primanje od 435,01 do 570 eura
- 60 eura za ukupno mirovinsko primanje od 570,01 do 700 eura.
Korisnici doplatka za djecu dobit će posebnu novčanu potporu početkom školske godine. Iznos će ovisiti o broju djece u obitelji:
- za 1 dijete naknada iznosi 50 eura
- za 2 djece 100 eura
- za 3 djece 150 eura
- za 4 djece 200 eura
- za 5 djece i više 300 eura.
Novčana potpora isplatit će se u listopadu korisnicima koji već primaju doplatak, a u studenom onima koji su u postupku ostvarenja prava.
U sklopu borbe protiv inflacije ograničena je cijena 30 osnovnih proizvoda za kućanstva. Pored već ograničenih cijena 7 proizvoda kojima cijena i dalje ostaje ista, na novom se popisu nalaze, između ostalog, riža, svježa jaja, krumpir, šareni grah, jabuka “Gala”, pasta za zube, toaletni papir, higijenski ulošci i pelene. Najviša cijena košarice s tih 30 proizvoda, koji će u trgovinama na sebi imati posebnu oznaku, trebala bi sada iznositi 76,19 eura.
U sustavu socijalne skrbi, mirovinskome sustavu i sustavu skrbi o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, isplaćuje se jednokratna novčana naknada u iznosu od 150 eura ugroženim kupcima energenata, primateljima doplatka za pomoć i njegu te braniteljima.
Osobama koje su prijavljene u evidenciju nezaposlenih osoba Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje na dan 1. rujna 2023. godine isplaćuje se jednokratna pomoć u iznosu od 100 eura. Naknada im se isplaćuje ukoliko nisu korisnici zajamčene minimalne naknade, ne vode se u evidenciji nezaposlenih osoba zbog prestanka radnog odnosa svojom voljom te ne ostvaruju jednokratno novčano primanje u okviru mjera pomoći građanima u sustavu socijalne skrbi ili u sustavu skrbi o hrvatskim braniteljima.
U studentskim centrima cijena usluge prehrane ostaje nepromijenjena.
Za osobe sa statusom ugroženog kupca energenata, nova mjera donosi podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Povećava im se također od 1. travnja 2024. godine mjesečna naknada sa 66 na 70 eura, a korisnici zajamčene minimalne naknade imat će i dalje pravo na naknadu troška stanovanja, komunalne naknade, grijanja i vodne usluge. Za kućanstva se produžuje i naknada za troškove nabave ogrjevnog drva u visini od 15 posto cijene po prostornom metru. Prioritet u opskrbi ogrjevnim drvom imaju korisnici zajamčene minimalne naknade.