Druga Međunarodna konferencija o genocidu nad Romima

Foto: Press

Međunarodni savez za sjećanje na Holokaust (IHRA) jedna je od ključnih međunarodnih institucija koja podržava provedbu istraživanja, obrazovanje i njegovanje kulture sjećanja na genocid počinjen nad romskim narodom za vrijeme Drugog svjetskog rata. Organizacija okuplja članove iz 35 zemalja i 10 zemalja promatrača, a svake godine predsjedanje preuzima druga država. Hrvatska je tako preuzela jednogodišnje predsjedanje IHRA-om za 2023. godinu, a na svojoj 186. sjednici održanoj 20. siječnja Vlada je donijela Zaključak o usvajanju neobvezujuće Radne definicije antisemitizma. Obilježavanje desete godišnjice radne definicije IHRA-e o negiranju i iskrivljavanju Holokausta te strukturna reforma IHRA-e određeni su kao prioriteti za vrijeme hrvatskog predsjedanja.

Tijekom povijesti, nomadski način života Roma te negostoljubivost i nepovjerenje domicilnog stanovništva u zemljama u kojima su Romi obitavali u Aziji, Africi i Europi, kao i okrutnost državnih vlasti prema njima, rezultirali su progonima i pokušajima prisilne asimilacije, a stereotipi i predrasude bili su sastavni dio percepcije ovog naroda od strane većinskih naroda. Kulminacija ovakvog ponašanja dogodila se za vrijeme Drugog svjetskog rata kada su Romi i Romkinje masovno bili zatočeni i sustavno ubijani u logorima nacističke Njemačke i njenih saveznika.

I nakon ovog tragičnog povijesnog razdoblja predrasude prema Romima, u cijelom svijetu, nisu nestale, već naprotiv i danas postoji snažna potreba za borbom protiv antiromske diskriminacije. Upravo je to bila tema prve “Međunarodne konferencije o genocidu nad Romima i borbi protiv antiromizma”, održane u listopadu 2022. godine u Stockholmu. Među zaključcima ove Konferencije bio je i poziv da se pojačaju rad na sjećanju i memorijalizaciji, te na istraživanjima akademskih institucija i sveučilišta i njihova međusobna suradnja. Zaključeno je također da se potrebno dodatno angažirati na priznavanju i obrazovanju o genocidu nad Romima, prvenstveno kroz rad na “Preporukama IHRA-e za poučavanje i učenje o genocidu nad Romima“.

Od 11. do 12. rujna ove godine 2023. u Zagrebu će biti održana druga Međunarodna konferencija o genocidu nad Romima: Suprotstavljanje iskrivljavanju Holokausta i diskriminaciji protiv Roma kroz istraživanje i obrazovanje. Glavna tema bit će Budućnost sjećanja, a sudionici Konferencije otvorit će raspravu o tome kako najbolje razviti nacionalne i međunarodne mehanizme za suzbijanje iskrivljavanja Holokausta i njegovog utjecaja na razumijevanje genocida nad Romima. Dodatna pažnja posvetit će se važnosti utvrđivanja  terminologije  vezane uz glavnu temu, kao i utvrđivanju najboljeg načina promoviranja zajedničkih znanstvenih i kulturnih projekata s ovom tematikom, posebno u jugoistočnoj Europi. Na kraju ove Konferencije IHRA će također donijeti Preporuke za poučavanje i učenje o genocidu nad Romima, a temeljem provedene analize aktualnog razvoja tematike genocida nad Romima u obrazovanju.

Zainteresirani se pozivaju da sažetke svojih prezentacija dostave do 31. srpnja 2023. godine, a detalji oko prijave i tema sesija dostupni su ovdje. Radovi trebaju sadržavati ime autora, naslov i sažetak do 500 riječi koji se kroz odabranu temu može baviti različitim slojevima analize – lokalnom, nacionalnom ili međunarodnom.

U sklopu Konferencije svečano će se otvoriti izložba o genocidu nad Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj za vrijeme Drugog svjetskog rata koju autor Danijel Vojak, povjesničar i viši znanstveni suradnik na Institutu društvenih znanosti “Ivo Pilar” postavlja u suradnji sa Savezom Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA”.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime