Danas, 8. lipnja obilježava se petnaesta godišnjica smrti velikog romskog glazbenika i ‘kralja romske glazbe’ Šabana Bajramovića, koji je preminuo 2008. u dobi od 72 godine.
Rođen u Nišu u vrlo siromašnoj obitelji kao jedno od sedmero djece, Bajramović je vrlo rano prekinuo školovanje i krenuo raditi. Tijekom mladosti, ključna epizoda za cijeli njegov život dogodila se tijekom služenja vojske: nakon samo mjesec dana iz vojske je dezertirao zbog ljubavi prema jednoj djevojci. Bio je uhićen i poslan na izdržavanje kazne na Goli otok. Umjesto prvotne tri, kaznu je izdržavao pet godina, tijekom kojih je doživio preporod: naučio je čitati, pisati, svirati, pjevati i skladati glazbu. S drugim je zatvorenicima čak osnovao orkestar, a zajedno su, između ostalog, izvodili jazz i blues.
Nakon boravka u zatvoru, vratio se u Niš gdje je počeo zarađivati kao kavanski pjevač. Ondje ga je zapazio slovenski producent Jure Robežnik i pomogao mu da u Sloveniji snimi svoju prvu ploču. Vrhunac karijere Bajramović je imao 70-ih kada je postao regionalna zvijezda i najpoznatiji izvođač romskih pjesama. Na poziv Indire Gandhi, nastupao je u Indiji, gdje je prozvan ‘kraljem romske muzike’, a prema časopisu Times, prozvan je jednim od deset najvećih blues pjevača na svijetu. U životu je izdao 20 albuma i napisao preko 650 pjesama, a zahvaljujući njegovoj izvedbi, pjesma Đelem, đelem je 1971. godine na prvom Svjetskom kongresu Roma prihvaćena kao romska himna.
Usprkos velikoj popularnosti i cjeloživotnoj karijeri, Bajramović je život završio u siromaštvu što zbog novih i drugačijih trendova što zbog osobnih poroka i propusta. Bez obzira na to, trag ovog samoukog glazbenika u romskom glazbenom