Novo istraživanje koje je nedavno objavio Europski centar za prava Roma (ERRC) prikazuje fenomen govora mržnje protiv Roma na glavnim mrežama društvenih medija u Europi. Istraživanje je proizvod ERRC-ove volonterske sekcije “Branitelji prava Roma” koja je bila aktivna u četiri ciljane zemlje: Albaniji, Srbiji, Turskoj i Ukrajini. Skupovi podataka, zapažanja i zaključci koje su izveli volonterski istraživački timovi daju reprezentativnu sliku online govora mržnje protiv Roma u Europi.
Naši volonteri izvršili su izuzetnu građansku dužnost u zaštiti demokracije. Praćenjem, snimanjem i prijavljivanjem antiromskog govora mržnje šalju snažnu poruku onima koji promiču dehumanizirajuće i uvredljive narative o Romima da će odgovarati, rekao je predsjednik ERRC-a Đorđe Jovanović.
Volonteri su formirali digitalne aktivističke zajednice sa zadatkom praćenja i bilježenja primjera govora mržnje usmjerenog prema Romima na internetskim medijima i društvenim mrežama te u konačnici prijave uočenog govora mržnje koristeći dostupne alate na svakoj platformi. Istraživanje je provedeno između studenog 2020. i kolovoza 2021. godine te kako ističu – pruža uvid u prijeratnu antiromsku retoriku i govor mržnje u Ukrajini.
Istraživači volonteri su u četiri zemlje pronašli internetski govor mržnje i sadržaj koji omalovažava Rome koji je varirao od komičnih rutina u kojima su Romi prikazani kao nepristojni, grubi i predmet svake šale, do izravnih i specifičnih neonacističkih poziva na rasistička djela nasilja nad Romima. Unatoč vrlo različitim nacionalnim kontekstima, u četiri ispitane zemlje pojavile su se neke zajedničke teme. Internetski komentari u ciljanim zemljama često optužuju Rome za umiješanost u sitne krađe i organizirani kriminal, zloporabu socijalne skrbi i prijevare, te da su sramežljivi prema poslu i nezasluženi korisnici programa afirmativne akcije, navodi se u priopćenju.
Izvješće poziva vlasti na preuzimanje proaktivne uloge vlasti u svakoj od zemalja te njihovoj suradnji s medijima, obrazovnim institucijama i civilnim društvom te uz to uključuje preporuke zahtjeva za jasnijim definicijama govora mržnje, zabrane izravnog poticanja govora mržnje i tome razmjene.
Ovo izvješće je prva publikacija projekta ERRC-a koji se sada provodi u osam europskih zemalja, a dostupno je ovdje.