U životu Édith Piaf i Djanga Reinhardt, poznatih glazbenika koji su u povijesti svjetske glazbe ostavili dubok trag, bilo je puno toga zajedničkog. Oboje su rođeni u Parizu prije prvog svjetskog rata u siromašnim romskim obiteljima, imali su tjelesni deformitet, glazba im je bila način zarađivanja za život, zahvaljujući glazbi preživjeli su razdoblje nacizma tijekom Drugog svjetskog rata, najplodniji dio svoje glazbene karijere ostvarili su živeći u Francuskoj, a umrli su mladi od posljedica teških bolesti.
Jean Reinhardt, poznatiji po svom nadimku Django, rodio se 1910. godine u poznatoj glazbenoj obitelji Roma Sinta Eftavagarya. Od oca je još kao dječak naučio svirati violinu i bendžo, a nakon što je u stradao u požaru u kojem mu je vatra opekla veći dio tijela, a lijeva ruka ostala trajno deformirana, naučio se svirati i klasičnu gitaru, koristeći samo dva prsta na lijevoj ruci. Smatraju ga osnivačem specifičnog jazz glazbenog stila koji se po njemu naziva gipsy jazz, jazz manouche ili hot club jazz. Od 1929. godine svirao je s mnogim poznatim glazbenicima, a tijekom svoje kratke karijere, naime umro je u 43. godini života od posljedica moždanog udara, održao je velik broj koncerata i snimio 900 kompozicija među kojima su i brojne autorske skladbe.
Édith Giovanna Gassion rodila se 1915. godine, također u umjetničkoj obitelji. Majka joj je bila kabaretska pjevačica, a otac izvođač akrobatskih kabaretskih točki. Kao malena trogodišnja djevojčica zarazila se virusom od kojeg je oslijepila, ali joj se nakon četiri godine, nekim čudom, vid ponovno vratio. Majka ju je napustila nakon poroda, ali ju je otac već godinu dana kasnije odveo da živi s majkom koja je vodila bordel jer se on priključio francuskoj vojsci koja se aktivirala uoči Prvog svjetskog rata. Piaf je najprije zarađivala pjevajući na ulici, a kad je dovoljno porasla da može pjevati u klubu, njezina je glazbena karijera vrlo brzo krenula uzlaznom putanjom. Za samo nekoliko godina pjevala je u velikim glazbenim dvoranama u Parizu, osvajajući srca publike prekrasnim šansonama o ljubavi, tuzi, gubitku i bolu, proživljavajući kroz pjesme svoj buran i traumatičan život. Početak njezine karijere vezan je uz noćni klub čiji je vlasnik bio Louis Leplée koji je Édith otkrio dok je pjevala na ulici u pariškoj četvrti Pigalle. Dao joj je nadimak “piaf” što na francuskom znači “vrabac”, a koji ju je pratio do kraja života. U ovom su noćnom klubu gosti bili mnoge slavne osobe, glumci i pjevači, a u klubu je Édith upoznala i Djanga Reinhardta koji je nastupao sa svojim bendom. Već iste godine snimila je i producirala svoje prve dvije ploče, a njene su šansone, poput La vie en rose, Non, je ne regrette rien, Milord i La Foule i danas dio francuske i svjetske glazbene baštine. Umrla je u 47 godini od raka.
I Django i Édith preživjeli su njemačku okupaciju Francuske za vrijeme Drugog svjetskog rata zahvaljujući svojoj glazbi. Između 1940. i 1945. godine Piaf je nastupala u raznim noćnim klubovima i bordelima, a pozvana je i da sudjeluje na koncertnoj turneji u Berlinu koju su sponzorirali njemački državni dužnosnici. Nakon rata bila je najprije optužena za izdaju i suradnju s okupatorom, ali je ubrzo oslobođena jer je prema svjedocima, tijekom svojih nastupa u logorima u Njemačkoj pomogla velikom broju ratnih zarobljenika da pobjegnu. Njezina popularnost kod nacista omogućila joj je da pomogne i Michaelu Emeru, poznatom židovskom glazbeniku, s kojim je profesionalno surađivala, u njegovom bijegu u Francusku. I Django Reinhardt je bio pod velikim pritiskom nacista da nastupa za njih, ali nikada nije pristao. Budući su mnogi visoki dužnosnici nacističke njemačke bili veliki ljubitelji jazza uspio je izbjeći zarobljavanje i deportaciju u logor.
Bezvremenska kvaliteta Reinhardtove glazbe i šansona Édith Piaf svrstala ih je među svjetske glazbene legende. Popularne skladbe, poput pjesme La vie en Rose izvodile su, i danas izvode, mnoge svjetske zvijezde, primjerice Louis Armstrong, Grace Jones i Lady Gaga te ih tako predstavljaju novoj generaciji slušatelja skupljajući milijune pregleda na internetskim mrežama.