Obilježen Svjetski dana Roma u zagrebačkoj Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici

Foto: SRRH "KALI SARA"

Od prvog Svjetskog kongresa Roma održanog 1971. godine u Orpingtonu pored Londona, a koji je po svim svojim obilježjima i donesenim odlukama s pravom označen kao povijesni, prošlo je više od 50 godina. Tog je dana romski narod po prvi je puta u povijesti zatražio da ga se naziva njegovim pravim imenom – romski narod.

Bio je to događaj koji je razbuktao nacionalnu svijest romske zajednice u cijelom svijetu, zajednice čija je povijest obilježena migracijama, neprihvaćanjem okoline, diskriminacijom i stigmatizacijom. Prvi kongres Roma okupio je 23 romska delegata, predstavnika Čehoslovačke, Finske, Norveške, Francuske, Velike Britanije, Njemačke, Mađarsku, Irske, Španjolske i Jugoslavije te promatrače iz Belgije, Kanade, Indije i Sjedinjenih Američkih Država. Okupljeni na jednom mjestu, nošeni osjećajem pripadnosti svome narodu te odlučni da ustraju u postizanju društvene pravde i jednakosti pod sloganom ‘Opre Roma’ – Ustajte Romi, donijeli su niz značajnih odluka – o romskoj zastavi i himni, o nazivu Rom i Romkinja i službenom romskom jeziku romani ćhibu.

Romska zastava i danas se, više od pedesetak godina od Prvog kongresa Roma, ponosno vijorila ispred Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu u kojoj je svečano obilježen dan Roma. Uz prisustvo najviših državnih dužnosnika, među kojima su bili predsjednik Republike Hrvatske, Zoran Milanović, izaslanik predsjednika Sabora Željko Reiner, potpredsjednica Vlade Anja Šimpraga i brojni drugi predstavnici institucija, diplomatskog zbora, obrazovnih ustavnova, organizacija, tvrtki i udruga, romska je zajednica u Hrvatskoj proslavila Svjetski dan Roma. Svečanosti su prisustvovali i članovi užeg kabineta Međunarodne romske unije iz 12 zemalja Europe, predvođeni predsjednikom Normundsom Rudevičsem i predsjednikom parlamenta ove organizacije Stanislawom Stankijewiczem.

Savez Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” posljednjih je godina nizao uspjehe u svom radu, a na samo neke od njih ukazao je saborski zastupnik Veljko Kajtazi, navodeći niz poduzetih aktivnosti i projekata kojima se teži poboljšati socijalnu, obrazovnu i zdravstvenu razinu Roma u Hrvatskoj. Otvoren je Romski edukacijsko-kulturni centar, Središnja knjižnica Roma u Republici Hrvatskoj te pokrenut Romski radio Kali Sara Hrvatska. Romski časopis Phralipen i istoimeni web-portal nastavili su s uspješnim radom izlaziti, a otvoren je i Romski memorijalni centar Uštica i postavljanje ploča s imenima stradalih Roma i Romkinja u sklopu spomen obilježja ‘Zid boli’. Trenutno se završava i postavljanje spomenika pravednici – Romkinji Hajriji, rekao je Kajtazi i dodao: Također, otvorili smo se u punoj mjeri prema javnosti, posebno putem Romskog edukacijsko-kulturnog centra u kojem svaki mjesec održavamo bar jednu radionicu, a sudjelovali smo i u Noći muzeja i nizu drugih aktivnosti posredstvom kojih smo po prvi puta hrvatskoj javnosti omogućili da sazna više o romskoj zajednici od same zajednice.

Trodnevni program povodom Svjetskog dana Roma koji je trajao od 3. do 5. travnja bio je i prilika da članovi Kabineta iz Švedske, Rusije, Rumunjske, Poljske, Latvije, Španjolske, Moldavije, Njemačke, Makedonije, Srbije, Ukrajine i Hrvatske rasprave o izazovima s kojima se suočavaju u matičnim zemljama te u razgovoru sa zastupnikom Kajtazijem, predsjednicom SRRH “KALI SARA” Suzanom Krčmar i njihovim suradnicima te o mogućnostima koje bi poboljšale status romske zajednice u njihovim zemljama. Koliko je rad Saveza inspirirajući za sve druge romske organizacije u svijetu ukazao je Rudevičs u svom emotivnom obraćanju rekavši: Jako sam sretan što vidim da su saborski zastupnik Veljko Kajtazi te Savez i članovi IRU-a toliko učinili za romsku zajednicu da se bez pretjerivanja može reći da je Hrvatska jedna od zemalja koje su svima uzor u rješavanju problema Roma. U ime IRU-a  želio bih vam se zahvaliti na ogromnom poslu koji činite te primjerima kojima ste pokazali svijetu da je napredak u uključivanju romske zajednice u svakodnevne procese moguć. Iskreno se nadam da će ova priča, romanipe, zajedničkim snagama oživjeti i biti svjetionik u današnjem konfuznom svijetu. Vjerujem da će ova priča jednoga dana osvijetliti put, prvo, u ujedinjenju Roma, a zatim i iscjeljenju ostatka svijeta.

Da je u percepciji romske zajednice u Hrvatskoj učinjen veliki korak svjedoči i činjenica da se program povodom Svjetskog dana Roma održao u jednoj od središnjih hrvatskih kulturnih institucija. Romi u Hrvatskoj tako više nisu netko s političke i društvene margine i skupina koju se gleda samo kroz prizmu socijalnog slučaja, već započinju ravnopravno participirati u političkom, javnom i društvenom životu Hrvatske, smatra predsjednica SRRH “KALI SARA” Suzana Krčmar, a program svečanosti bio je i prilika da romska zajednica pokaže raspon svojih talenata, poglavito glazbene virtuoznosti. Nastupili su Santino Spinelli i njegov sin Genarro, istaknuti talijanski glazbenici romskog podrijetla i zadivili publiku virtuoznim izvedbama Spinellijevih autorskih skladbi.

U sklopu programa održala se dodjela tradicionalne godišnje nagrade pojedincima koji su nesebičnim radom i zalaganjem doprinijeli poboljšanju položaja romske nacionalne manjine u Hrvatskoj i njenoj integraciji u hrvatsko društvo. Ovogodišnji dobitnici bili su Tena Šimonović Einwalter, Pučka pravobraniteljica, Nina Obuljen Koržinek, Ministrica kulture i medija te Vladislav Veselica, član uprave JANAF-a. Također, SRRH “KALI SARA” poklonio je plakete s nacionalnim romskim obilježjima pojedincima, institucijama, veleposlanstvima, jedinicama lokalne samouprave, udrugama i tvrtkama s kojima je ostvario višegodišnju uspješnu suradnju na realizaciji projekata za dobrobit romske zajednice.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime