Europski centar za prava Roma (ERRC) objavio je novo istraživanje u kojem opisuje nejednakosti u iskustvu Roma u sistemima kaznenog pravosuđa Češke, Slovačke, Srbije i Sjeverne Makedonije. Četiri izvješća otkrivaju u kojoj mjeri su rasprostranjena diskiminacija i antiromizam u državi i društvu koji dovode do rasno pristranih odluka i ishoda za Rome u sustavu kaznenog pravosuđa.
Kako je navedeno u istraživanju ova četiri izvješća nadopunjuju istraživanje Fair Trials-a iz 2020. koje pokriva težak položaj Roma u pravosudnim sustavima Rumunjske, Bugarske, Mađarske i Španjolske. Utvrđeno je da se u svakoj fazi kaznenog postupka, od uhićenja do izricanja kazne, romski optuženici suočavaju s diskriminirajućim stavovima i pristranostima koje iskrivljuju ishode protiv njih. Kao nastavak, ERRC je u partnerstvu s Fair Trials izradio novi set nadolazećih izvješća kako bi prekinuo šutnju o maltretiranju Roma i osporio kontinuirano poricanje vlada protiv rasizma koji podupire razlike u sustavima kaznenog pravosuđa diljem Europe. Istraživači su proveli niz polustrukturiranih intervjua provedenih s osobama romskog podrijetla i stručnjacima koji rade u sustavu kaznenog pravosuđa u svakoj od četiri zemlje – braniteljima, tužiteljima, sucima i policijskim službenicima.
Nalazi predstavljeni u ovom sažetom izveštaju, kao i u nacionalnim istraživačkim izveštajima, neće biti iznenađenje za mnoge aktiviste koji se bore za romska prava, rekao je predsednik ERRC-a Đorđe Jovanović. Kroz naš dugogodišnji rad suočavajući se sa nezakonitim postupanjem policije, zlostavljanjem u zatvorima i pristranim sudskim procesima, znali smo da je sistem institucionalno rasistički na više nivoa. Ovaj izvještaj potvrđuje ono što smo već sumnjali, kao i prethodna istraživanja u drugim zemljama – za Rome ima veoma malo pravde u europskim kazneno-pravnim sistemima.
Svakako valja podsjetiti na slučaj smrti Stanislava Tomáša, češkog Roma koji je preminuo nakon uhićenja, a nakon kojeg su uslijedili prosvjedi diljem Europe. Tada se češka policija pravdala i navodila da je upotreba sile bila nužna jer je muškarac bio agresivan, a uz policiju je stala i Vlada, koja je podržala djelovanje policije.
Istraživanje Agencije Europske unije za temeljna prava provedenom prošle godine pokazuje da policija češće zaustavlja muškarce, mlade kao i osobe koje se izjašnjavaju kao pripadnici etničke manjine, muslimane ili neheteroseksualce. Nadalje, u dvanaest mjeseci prije istraživanja policija je zaustavila 49 posto imigranata i potomaka imigranata iz subsaharske Afrike u Austriji, kao i 33 posto Roma u Hrvatskoj i Grčkoj. Nasuprot tome, 4 posto Roma u Bugarskoj, 3 posto imigranata i potomaka imigranata iz (južne) Azije u Ujedinjenom Kraljevstvu i 2 posto Roma u Rumunjskoj zaustavljeno je u godini prije istraživanja.
U priopćenju koje je objavio ERRC stoji izjava jednog odvjetnika koji je intervjuiran tokom istraživanja, a koji je opisao kako predrasude i stereotipi prema Romima utječu na proces pravde na svim razinama kazneno-pravnog sistema: U sistemu kaznenog pravosuđa postoji percepcija da samo Romi čine kaznena dijela, da je sve gore, da čine teška kaznena djela, što nije točno. Postoje predrasude da će vlasti, ako su Romi prisutni na nekoj lokaciji, imati mnogo posla.
Nacionalno istraživanje sprovedeno u Češkoj i Slovačkoj, Srbiji i Sjevernoj Makedoniji bit će objavljeno u dva dodatna izvještaja krajem ove godine.