Europska komisija je početkom 2022. godine objavila Natječaj za dodjelu nagrade onom gradu ili regiji u kojem se prepoznaje uključivost različitosti i različitih, odnosno u kojem se vidi razvoj društva bez diskriminacije.
U dvije kategorije obuhvaćene natječajem mogu se uključiti lokalne samouprave koje imaju do 50 000 stanovnika i one čiji broj stanovnika prelazi tu brojku. Podnositelji prijave za natječaj trebali su predstaviti svoju organizacijsku strukturu usmjerenu na postizanje takvog okruženja za svoje stanovnike i opisati ključne inicijative kojima promiču raznolikost i uključivost. U obzir su dolazile sve inicijative usmjerene na borbu protiv diskriminacije po različitim osnovama, primjerice po rodnoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, diskriminacija osoba starije životne dobi ili osoba s invaliditetom. Pri tome je bilo poželjno povezivanje različitih sektora i institucija.
Posebnu nagradu Europska komisija dodijelit će onim lokalnim samoupravama koje promiču inkluziju Roma, pokazujući time da je od izuzetne važnosti uključivanje ove još uvijek najmarginaliziranije europske manjine.
Helena Dalli, povjerenica Europske komisije za ravnopravnost, pojasnila je ideju natječaja: Gradovi i lokalne zajednice doprinose poticanju osjećaja pripadnosti i dijeljenja zajedničkih vrijednosti. Tamo gdje je raznolikost istaknuta kao prioritet, ona je također izvor bogatstva i inovacija. Uz Nagrade za inkluziju i raznolikost, izvanredan rad koji provode zajednice i gradovi bit će prepoznat i istaknut kao inspiracija za druge.
Prema podacima koje je objavila Europska komisija, čak 59 posto Europljana vjeruje da je diskriminacija na temelju etničkog porijekla osobe široko rasprostranjena, a svaka treća osoba afričkog porijekla izjavila je da je u posljednjih pet godina doživjela rasističko uznemiravanje. Podaci iz 2019. godine vezani uz LGBTIQ osobe pokazuju da se čak 43 posto, dakle gotovo polovina, osoba koje sebe smatraju dijelom te zajednice osjeća diskriminirano. Također, podaci dobiveni nakon pandemije Covid-19 pokazuju da se kao posljedica pojavljuje diskriminacija među spolovima što se tiče uvjeta rada, a prosjek zarade unutar EU pokazuje da žene zarađuju 16 posto manje od muškaraca.
Mnoge su države članice EU unatrag nekoliko godine dale svoje smjernice za postupanje u gradovima s ciljem da oni postanu mjesta susreta i suradnje različitih, odnosno da adekvatnim mjerama odgovore na različite oblike diskriminacije. Tako su 2019. godine Hrvatski pravni centar i Udruga gradova u RH izradili priručnik Gradovi za jednakost namijenjen jedinicama lokalne samouprave koje žele unaprijediti vlastito djelovanje na području smanjenja nejednakosti.
Priručnik pruža praktične upute i primjere o tome kako gradovi (i općine) mogu postići proaktivni pristup jednakosti u okviru svojih funkcija donositelja javnih politika, poslodavaca i pružatelja javnih usluga. Naime, dosadašnja iskustva i provedena istraživanja pokazuju da se konkretne politike i praksa gradova u ovom području uvelike razlikuju, jer ovise o nizu čimbenika, poput veličine i tradicije gradova, financijskih i ljudskih kapaciteta, etničkog i socijalnog sastava stanovništva, lokalnih pitanja i prioriteta, političkih odnosa, organiziranosti civilnog društva i gospodarskih prilika. Uputama i mjerama pokrivena su mnoga područja djelovanja gradova: zaštita temeljnih prava i sloboda, odgoj i obrazovanje, zapošljavanje i rad, stanovanje i infrastruktura, socijalne usluge, zdravstvo, politička i građanska participacija, kulturna prava i multietičnost.
Prijave na Natječaj Europske komisije mogle su se podnijeti do 15. veljače 2022, a finalisti će biti objavljeni početkom travnja, nakon čega bi se 28. travnja trebala održati i svečana dodjela nagrada pobjednicima.
Objavu ovog teksta podržala je Agencija za elektroničke medije