Otvorene prijave za Kulturpunktovu novinarsku školicu na kojoj ove godine svoj rad predstavlja i Phralipen

Foto: kulturpunkt.hr

Ove godine Kulturpunktova novinarska školica slavi petnaesti rođendan i tim je povodom svom uobičajeno kvalitetnom programu dodala novi sadržaj. Uz program namijenjen mladima do 35 godina koji se tradicionalno odvija uživo u Zagrebu, ove će se godine održavati i paralelni online program otvoren svima.

Uvodno ili kao podsjetnik, Kulturpunktova novinarska školica jest besplatan edukacijski program u trajanju od jednog semestra namijenjen mladim autorima, novinarima i urednicima unutar kojeg im se nudi prilika da usvoje osnovne novinarske vještine i ključna znanja o suvremenim medijskim, kulturnim i umjetničkim praksama.

Školica ove godine počinje 25. rujna i traje do 19. prosinca 2024. godine, a prijave su otvorene do 16. rujna u 24 sata. Ove će godine u programu moći sudjelovati do 30 polaznika, 15 uživo u Zagrebu i 15 online, s tim da je online program obavezan za polaznike zagrebačkog programa uživo.

Prijave se šalju putem online obrasca koji sadržava kontakt podatke, kratki životopis, motivacijsko pismo, kratki autorski osvrt na temu iz područja kulture i/ili medija te odabir formata pohađanja Školice. O rezultatima selekcije svi prijavljeni će biti obaviješteni mailom najkasnije do 20. rujna. Ukoliko postoje upiti u vezi prijave i programa, dostupan je mail novinarska.skolica@gmail.com, a 5. rujna u 18 sati na platformi Zoom održat će se i info dan na kojem će organizatori odgovarati na pitanja svih zainteresiranih.

Program uživo u Zagrebu održavat će se srijedom u Pogonu Mislavova i drugim prostorima nezavisne kulture, dok će se online program održavati ponedjeljkom i četvrtkom od 18 sati. Polaznici će detaljan raspored dobiti pri prvom susretu.

Školica u Zagrebu sastojat će se od četiri cjeline: nezavisna kulturna scena (kulturne politike te prakse i modeli razvijani u polju), medijska pismenost (kritičko čitanje i transformacije medija), suvremena umjetnost (angažirane, eksperimentalne i kritičke umjetničke i kustoske prakse) te proizvodnja medijskog sadržaja (praktičan novinarski rad i objavljivanje radova). Kao predavačice i voditeljice praktikuma u ovom će dijelu sudjelovati Irena Borić i Miona Muštra (vizualne umjetničke prakse), Agata Juniku, Igor Ružić i Iva Nerina Sibila (izvedbene umjetničke prakse), Nebojša Slijepčević i Višnja Pentić (dokumentarni film), Antonio Poščić (suvremena glazba), Klara Berdais (audio produkcija novinarskih radova, fakultativno), Matija Mrakovčić i Ivana Pejić (kulturne i medijske politike).

Novinarske radionice vodit će Barbara Matejčić. Ona će u siječnju 2025. mentorirati obavezne završne radove polaznika u Zagrebu.

Online program bit će podijeljen u tri dijela. Namjera je prvog dijela da se polaznici upoznaju s medijima i novinarskim alatima. Predavači u ovom segmentu bit će Iva Nenadić, Barbara Matejčić, Petar Vidov, Jelena Prtorić, Dora Santos Silva i Jelena Berković. U drugom dijelu isprepliću se pitanja održivosti i zelene tranzicije s konceptima skrbi i spore mobilnosti te budućnost rada u kulturnom i medijskom sektoru i u njemu će sudjelovati Ana Žuvela, Davor Mišković te Šumski univerzitet – Goran Tomka i Višnja Kisić. Treći segment odnosit će se na prezentaciju inkluzivnih medijskih praksi u našem okruženju i uključivanje nezastupljenih skupina u društvene procese. Svoj će rad ovdje predstaviti mediji In Portal i Phralipen iz Zagreba, KLFM iz Splita, Meduza iz Skoplja i Oblakoder iz Beograda.

Polaznici će krajem prosinca moći predložiti individualne ili grupne novinarske projekte za koje će pet odabranih ostvariti financijsku potporu i mentorstvo do travnja 2025. godine.

Poziv za online program dostupan je i na engleskom jeziku.

Edukacijski program Novinarske školice provodi udruga Kurziv – Platforma za pitanja kulture, medija i društva, uz potporu Grada Zagreba i Zaklade Kultura nova, a online program dio je projekta Come Together kojeg sufinanciraju Europska komisija i Ured za udruge Republike Hrvatske.

Komentiraj

Unesite svoj komentar
Unesite svoje ime